Kılıçdaroğlu seçilirse Ümit Özdağ Göç İdaresi Başkanlığı’na getirilecek!

Kılıçdaroğlu seçilirse Ümit Özdağ Göç İdaresi Başkanlığı’na getirilecek!

Suriyelilerin gönderilmesine ilişkin en kararlı duruş sergileyen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 28 Mayıs seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu seçilirse Özdağ, Göç İdaresi Başkanlığı’na getirilecek!

Resmi kayıtlara göre Türkiye’de 4,4 milyon Suriyeli bulunurken yüzbinlerce Afgan ve diğer uyruklu yabancı göçmenlerin olduğu belirtiliyor. Muhalefet göre ise Türkiye’de şu anda 10 milyona yakın yabancı göçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçim sonrasında, iktidara gelmeleri dahilinde en geç 2 yıl içinde başta Suriyeliler olmak üzere tüm kaçak yolla gelen Afganlıları ve diğer uyrukluları göndereceğini vadederken, aynı düşüncelere sahip Ümit Özdağ’da Millet ittifakı tarafına geçti ve bu 28 Mayıs 13. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu ’nu destekleyeceklerini açıkladı.

Recep Tayyip Erdoğan Suriyelilerin gönderilmesine pek sıcak bakmıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da Erdoğan gibi düşünenlerden. Soylu ‘’Suriyelileri gönderemeyiz, Allah bizi yakar’’ derken muhalefet seçim vaatlerinde ‘’Suriyelileri ne olursa olsun göndereceğiz’’ diyor. Bu söylemi Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’da her fırsatta dile getirmiş hatta tüm seçim propagandasını bunun üzerine kurmuştu.

Bugün, Özdağ ile Kılıçdaroğlu arasında mutabakat sağlandı. Suriyelilerin en geç 1 yıl içinde gönderileceğine inanan Ümit Özdağ’ın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda; İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan göç idari başkanlığına getirileceği belirtildi. Daha doğrusu, Göç İdaresi Başkanlığı’nın idaresinin Özdağ’ın yönetiminde olacağı iddia edildi.

Kılıçdaroğlu ve Ümit Özdağ’ın ittifakı Avrupa’yı korkuttu. Mülteciler konusunda Erdoğan’a destek veren Avrupa ülkeleri, Kılıçdaroğlu’nun başkan seçilmesi ile izleyeceği göçmen politikası nedeniyle milyonlarca Suriyelinin Avrupa topraklarına geçeceğinden endişe duymaya başladı.

Özdağ-Kılıçdaroğlu ittifakını birinci sayfasına taşıyan ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg ise ‘’Pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerde milliyetçi partinin desteğini kazandı ve bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasındaki farkı kapatmasında yardımcı olabilir” dedi.