1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu'nun aşı alımında 'usulsüzlük' iddiasına Keymen İlaç'tan zehir zemberek açıklama
Kılıçdaroğlu'nun aşı alımında 'usulsüzlük' iddiasına Keymen İlaç'tan zehir zemberek açıklama

Kılıçdaroğlu'nun aşı alımında 'usulsüzlük' iddiasına Keymen İlaç'tan zehir zemberek açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere muhalif kesimin son dönem diline doladığı aşı temin süreci ile ilgili iddialar için Sinovac’ın distribütörü Keyman İlaç zehir zemberek bir açıklama yaptı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemen her platformda dile getirdiği muhalif kesimin de neredeyse tamamının diline doladığı Çin’den aşı temini sürecine dair iddialar için Keymen İlaç A.Ş zehir zemberek bir açıklama yaptı.

Firmanın internet sitesinden, “Son Günlerde Hakkımızda Yapılan Asılsız ve Haksız İddialara Yönelik Kamuoyu Açıklaması” başlığıyla yapılan açıklamada, ortaya atılan iddialar yalanlanırken, Aşının satın alınması ile ilgili mali konular Sinovac Firmasının Genel Müdürü Sayın Helen Yang’ın Türkiye’ye gelmesiyle bizzat Sağlık Bakanlığı ve Devlet Malzeme Ofisi nezdinde gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

AVANS YA DA PEŞİN ÖDEME ALINMADI TEK KURUŞ KREDİ KULLANILMADI

Keymen İlaç A.Ş tarafından yapılan açıklamada, muhalefetin sürekli vurgu yaptığı Devlet Malzeme Ofisi’ne hibe edilen aşının satıldığı iddiaları için de, “Sözleşme gereği Devlet Malzeme Ofisi’ne verilmesi gereken teminat mektupları, lojistik işlemler, dolum tesislerinin işlemleri için gerekli tüm nakit akışı, şirketimiz tarafımızdan karşılanmıştır. Bu yatırımlar ciddi yatırımlar olup Devlet Malzeme Ofisinden sözleşmeye istinaden tek kuruş avans veya peşin ödeme alınmadığı gibi kamu bankalarından da tek kuruş kredi kullanılmamıştır” denildi.

Açıklamada, bütün dünyada uygulanan yüzde 50 peşin ödeme konusuna da açıklık getirilerek, “Sinovac firması, tüm dünyaya uyguladığı, sözleşmenin imzalanması ile birlikte %50 peşin ödeme şartından Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatlarına uymadığı için ticari risklerin bir kısmını KEYMEN İLAC’ın karşılaması ile vazgeçmiştir” ifadelerine yer verildi.

Aşı konusunun siyasi çıkar malzemesi yapılmak istenmesinin kabul edilemez olduğuna da işaret edilen açıklamada, “KEYMEN İLAÇ’ın tüm ticari faaliyetlerinde asla ödün vermediği ve vermeyeceği iki konu insan sağlığı ve ülkenin çıkarlarıdır” vurgusu dikkat çekti.

Yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve onun iddialarını dillendirenler işaret edilerek, aşı temin sürecinde yolsuzluk yapıldığı algısı oluşturmaya çalışan kesimlere bu durumun açıklamasının daha önce yapıldığı da belirtildi.

 

İşte Keymen İlaç A.Ş tarafından yapılan o açıklamanın tam metni:

Aşı alanında Türkiye’nin en köklü ve en eski ilaç firmaları arasında yer alan KEYMEN İLAÇ, 2013 yılından beri Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili yasal distribütörü olup bu firmanın ürünlerinin ülkemizdeki ruhsat sahibidir. Ülkemiz ve dünyanın içinden geçtiği zorlu pandemi sürecinde gerek ülkemize aşının kazandırılabilmesi gerek dünyadaki aşı çalışmalarına gücümüz ölçüsünde katkı sağlayabilmek için firmamız pandeminin ilk günlerinde, Nisan 2020’de Faz III çalışmalarının ülkemizde gerçekleştirilmesi ile ilgili yasal izin ve etik kurul başvurularını yapmıştır. Etik kurul izinleri bu konuda tüm aşamaları yüksek titizlikle inceleyen Hacettepe Üniversitesi Etik Kurulu’nca değerlendirilmiş ve bu süreç 15 Eylül 2020 tarihinde tamamlanmış, akabinde kamuoyuna da yansıdığı üzere 16 Eylül 2020 tarihinde Faz III çalışmalarına başlanmıştır. Aşı çalışmalarını desteklemek ve öncelikli aşı alabilmek için firmalara milyarlarca dolar/euro hibelerin verildiği aylarda, KEYMEN İLAÇ dünyanın dev aşı firmalarının, üreticilerinin, aşı enstitülerinin ancak cesaret edebildiği bir klinik çalışmaya soyunmuş; sonucunun başarılı olup olmayacağı belli olmayan, başarılı olsa dahi henüz ülkemizin bu aşıyı alıp almayacağı bile belirsizken, milyonlarca dolara mal olan ve bu maliyetin tamamına yakını KEYMEN İLAÇ tarafından hiçbir ticari beklenti olmaksızın ve tüm riskler göze alınarak karşılanan bir çalışmanın altına girmiştir. Ne mutlu bize ki üstümüze aldığımız bu ağır yük ve sorumluluğun sonucu olarak da;

• Aşı tedariğinin son derece zor ve kısıtlı imkanlarla yürütüldüğü bu süreçte, kapasiteler ve yasal izinler dahilinde şu an dünyadaki en uygun fiyata ülkemiz nüfusuna yetecek kadar doz aşıya ulaşabilme imkânı ve,

• Dünyada nüfus başına aşılamada en önde giden ülkelerden biri olma konumuna gelmemiz sağlanmıştır.

Aşının satın alınması ile ilgili mali konular Sinovac Firmasının Genel Müdürü Sayın Helen Yang’ın Türkiye’ye gelmesiyle bizzat Sağlık Bakanlığı ve Devlet Malzeme Ofisi nezdinde gerçekleştirilmiştir. Hem ülkemizin menfaatleri hem de aşı üretimiyle ilgili asgari maliyetler gözetilerek CoronaVac aşısının doz fiyatı konusunda anlaşmaya varılmıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı üzere şu anda bu aşıyı en ucuz bedel ile alan ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Sinovac firması ticari bir firmadır ve firmanın diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerinin etkilenmemesi adına birim fiyatının gizli tutulması konusunda anlaşılmış olup son günlerde çirkin bir şekilde alay konusu edilen “Ticari Sır” bundan ibarettir. Unutulmamalıdır ki ticari sırrın korunması, gerek ulusal mevzuatımızda gerekse uluslararası anlaşmalarda düzenlenmiş ve ihlali halinde cezai ve hukuki yaptırımları bulunmaktadır.

Üretim ve dolum kapasitelerinden kaynaklanan aşı tedarik sıkıntısı nedeniyle, pandeminin geldiği koşullarda, ülkemizin ihtiyaç duyduğu miktarın en kısa sürede temin edilmesi için uygulamaya hazır ürünün yanı sıra, aşının yığın halde üretilmesi ve dolumunun ülkemizde yapılması ile aşılama programının aksamadan hızla devam etmesi yoluna gidilmiştir. Tüm dünyada enjektör ve vial sıkıntısı yaşanmakta iken dolum için gerekli tüm malzemenin temini ve yatırımlar KEYMEN İLAÇ tarafından zamanında yapılmış, maliyeti firmamızca karşılanmıştır. Sözleşme gereği Devlet Malzeme Ofisi’ne verilmesi gereken teminat mektupları, lojistik işlemler, dolum tesislerinin işlemleri için gerekli tüm nakit akışı, şirketimiz tarafımızdan karşılanmıştır. Bu yatırımlar ciddi yatırımlar olup Devlet Malzeme Ofisinden sözleşmeye istinaden tek kuruş avans veya peşin ödeme alınmadığı gibi kamu bankalarından da tek kuruş kredi kullanılmamıştır. Sinovac firması, tüm dünyaya uyguladığı, sözleşmenin imzalanması ile birlikte %50 peşin ödeme şartından Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatlarına uymadığı için ticari risklerin bir kısmını KEYMEN İLAC’ın karşılaması ile vazgeçmiştir. Devlet Malzeme Ofisinden peşin ödeme ya da avans alınmadığı için firmamızca yapılan bunca ödemelerin bir kısmının karşılanabilmesi için 1 milyon doz aşı Sinovac firmasının talebiyle bedelsiz olarak şirketimize gönderilmiştir. Bu aşının karşılığı bahsedilen tüm bu giderler için kullanılmıştır. Özetle bu süreç üretici firma ile tam ve tek yetkili distribütör arasındaki bir ticari mahsuplaşma işlemidir. Sinovac firması ile yapılan sözleşme kapsamında bir milyon doz aşının hibe edilmesi söz konusu olmayıp, alınan bütçenin her kuruşunun karşılığı vardır. KEYMEN İLAÇ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden tek kuruş komisyon, kar ve benzeri bir gelir elde etmemiştir, böyle bir beklentisi de yoktur, olamaz, olmamıştır. Bu aşı ile ilgili tüm ticari edinimler, Sinovac firmasıyla 2013 yılında yapılmış olan temsilcilik anlaşmasına dayalı olarak, bu firmanın ürünlerinin satışı, lojistiği ve benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesiyle sınırlıdır. Çok rahatlıkla anlaşılacağı üzere buradaki sorumluluğumuzun tanımı “aracı (komisyoncu-yandaş-lüpletici-götürücü-haramzade vb.) firma” değil “yetkili firmadır”.

Ülkemizdeki aşılama sürecinin herhangi bir zarar görmeden ve aksamadan yürütülmesi için harcanan bunca emek ve alınan riskler, hiçbir kamu mevzuatı çiğnenmeden, hiçbir kamu çalışanı zor durumda bırakılmadan ve ülkemizin tek bir kuruşunun heba olmasına izin vermeksizin yapılmıştır.

Aşılama programı aksatılmadan, gerekli yasal ihracat prosedürlerinin en kısa sürede tamamlanarak, aşı temininin olabildiğince düzenli ve hızlı yapılması Sağlık Bakanımız ve bakanlık yetkililerinin hem yurt dışı muhatapları hem de Sinovac nezdinde olağanüstü gayretleri ile gerçekleşmektedir.

Aşı konusunun siyasi çıkar malzemesi yapılması ve toplumun yanıltılması böylesine kritik bir süreçte kabul edilemez. KEYMEN İLAÇ’ın tüm ticari faaliyetlerinde asla ödün vermediği ve vermeyeceği iki konu insan sağlığı ve ülkenin çıkarlarıdır. Şu ana kadar yaptığı tüm işlerde şeffaf olup tüm enerjisini mesnetsiz iddialara karşılık vermek yerine, ülkenin pandemiden kurtulması için daha çok çalışmaya ve nihai hedefi olarak ülkemizde kendi aşılarımızı kendimizin üretmesi için bağlantıların ve altyapının oluşturulmasına harcamayı tercih etmektedir.

Gerektiğinde tüm faturalar bizzat KEYMEN İLAÇ tarafından ibraz edilebilir, bunun için Türkiye Cumhuriyeti memurlarının usulsüz iş yapmaya zorlanmasının gereği yoktur. Zira söz konusu evrakları kendi zihniyetlerindeki aracı tanımına uygun kişi ya da kişililerle yolsuzluk ve usulsüzlükle elde edip, kasıtlı olarak yolsuzluk yapılıyormuş algısını yaratmak için kamuoyuna sunan kişilere, bu durumun açıklaması daha önceden yapılmıştır. Klinik çalışmanın başlaması ile birlikte firmamıza ait gümrük kayıtlarının illegal yollarla elde edilmesiyle başlayan taciz sürecinde de kendilerine bunun gerekmediği istedikleri zaman istedikleri bilgi ve evrağı tarafımızdan talep edebilecekleri ifade edilmiştir. Aşı üreticilerinin, mayıs ayında milyarlarca para hibe eden ülkelere bile aşı tedarik edemediklerinin, ilgili ülkelerin üreticileri mahkemeye vereceklerinin ortada olduğu bir dönemde, bir milyon doz aşının hibe edildiği ve bunun üzerinden yolsuzluk yapıldığı algısını yaratmak en hafif tabiri ile kötü niyettir. Ülkemizde yapılan aşılama sayısının artması ile birlikte dozu artan yalan ve iftiraları şaşkınlıkla ve bir anlam veremeden üzüntüyle izlemekteyiz. Her gün yüzlerce insanımızın hayatını kaybettiği, maddi ve manevi sıkıntıların yaşanmasına yol açan böylesine hayati bir konudan siyasi rant beklentisiyle sorumsuzca davranarak ülkemizin aşı temin sürecine verilen zarar ve firmamızın maruz bırakıldığı hakaret ve ithamların karşılığını öncelikle halkımızın vicdanına bırakmakla birlikte gerekli hukuki sürecin de başlatıldığını kamuoyuna duyururuz.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.