Konfederasyonlar resti çekti! Kamu işçileri için zam beklentisi açıklandı!

Konfederasyonlar resti çekti! Kamu işçileri için zam beklentisi açıklandı!

2023 yılı asgari ücret zammı için yürütülen toplantılarda ortak bir kararın altına imza atamayan Türk- İŞ, kamu işçileri adına zam beklentisini açıkladı. İşte ayrıntılar…

2022 yılının son haftalarına doğru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TİSK ve Türk- İŞ’in katılımları ile yürütülen asgari ücret belirleme toplantıları, işçi sendikasının onayı alınmadan sonuçlanmıştı. TİSK ve bakanlık temsilcilerinin anlaşmaya vardıkları asgari ücret zammını kabul etmeyen Türk- İŞ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu masaya oturmamış ve böylelikle de yüzde 54,66’lık zammı yetersiz bulduğunu gözler önüne sermişti.

Her ay yoksulluk ve açlık sınırının belirlenmesi adına birtakım çalışmalar yürüten ve bu kapsamda da ücretlerin iyileştirilmesi gerektiğini savunan Türk- İŞ, yeni bir açıklama ile daha gündeme geldi. Kamu kurum ve kuruluşlarında kamu işçisi olarak çalışan personelleri ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde taban ücrete yönelik talebini dile getiren Türk- İŞ’e, Hak- İŞ de destek verdi.

“15 BİN TL’YE YÜKSELTİLSİN!”

konfederasyonlar-resti-cekti-kamu-iscileri-icin-zam-beklentisi-aciklandi.png

Türk- İŞ ve Hak- İŞ, sayıları 700 bini aşan kamu işçileri için yürütülen sözleşme görüşmelerinde, taban ücretlere ilişkin beklentilerini açıkladı. Brüt ücretin 15 bin TL’ye yükseltilmesini talep eden sendikalar, tüm ücretlere de yüzde 15 oranında refah payının eklenmesi gerektiğini savundu. Ayrıca ilk 6 ay için de yüzde 45 oranında maaş zammının yapılması talep edildi.

ORTAK AÇIKLAMA YAYIMLANDI!

Türk- İŞ ve Hak- İŞ tarafından yapılan ortak açıklamada, 2023- 2024 dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ne ilişkin ortak taleplerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası yönetimlerine iletilmiş olduğu bilgisi yer aldı.

Açıklamanın bir kısmında şu ifadelere yer verildi: “Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ek tediye, belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil olmak üzere tüm işçilere ödenir. İş bu ek tediye haricinde işçilere toplu sözleşme ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günün altında kalan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmelerinin kapsamında olan işçilere, 2023 yılı için sosyal yardım olarak her ay net 2 bin 500 TL, 2024 yılı için ise her ay 3 bin 500 TL ödeme yapılacak.”