Memurun bir harf hatası köyün adını çıkardı!

Memurun bir harf hatası köyün adını çıkardı!

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı ve tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan köy, yıllar önce kayıtlara geçirilirken görevlinin 'L' harfini eksik yazması üzerine Deliler köyü adını aldı.

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde yıllar önce memurun bir harf hatası yüzünden 'Deliller' olan köyün adı 'Deliler' olarak kayıtlara geçti. Şimdi "Deliler köyü" sakinleri, yazım hatasından kaynaklı köy adının değişeceği günü bekliyor.

Köy muhtarı Fethi Demirtaş'ın başvurusu üzerine konuyu gündeme alan İl Genel Meclisi, köyün adının "Deliller" olarak değiştirilmesini onayladı.

İl Genel Meclisinin ilgili dosyayı Gümüşhane Valiliğine göndermesinin ardından köyün adının değiştirilmesi süreci İl İdare Kurulunca yürütülecek.

Demirtaş, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması ve kervanların geçmişte burada konaklaması nedeniyle köylerinin, kanıt anlamı taşıyan "Deliller" olarak anıldığını söyledi.

Demirtaş, resmi kayıtlara alınırken köyün adının bir harf eksik yazıldığını ve bu nedenle "Deliler köyü" olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Demirtaş, bu durumun kendilerini rencide ettiğini, köyde doktor, hakim, öğretmen gibi okumuş insanlar yetiştiğini vurguladı.

"BU HATAYI DÜZELTMEK İSTİYORUZ"

Köyün adının çağrıştırdığı olumsuz anlam nedeniyle isim değişikliği yapmak için karar aldıklarını ve gerekli makamlara başvuruda bulunduklarını bildiren Demirtaş, şunları söyledi:

"Bizde herhangi bir delilik yok. Misafirperver insanlarız. Buraya gelip de memnun olmayan hiç kimse yoktur. Köyümüzde altın kalpli insanlar yaşıyor. Bir harf hatası yüzünden yıllardır sıkıntı çekiyoruz. Onun için bu hatayı düzeltmek istiyoruz." diye konuştu.

Demirtaş, köydeki vatandaşlara yeni kimlik başvurusu yaptırmadıklarını, bunun için isim değişikliğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Sözleşmeli imamlık yapan Nihat Kesik, 7 aydır burada bulunduğunu ve köy halkını tanıdığı için atamalarda ilk tercihini Deliler köyü olarak kullandığını söyledi.

Kesik, köyün hakkettiği adına bir an önce kavuşması temennisinde bulundu.

Köy sakinlerinden Mehmet Çelebi, köyün isminin ne zaman konulduğunu kimsenin bilmediğini ancak asıl adının Deliller köyü olduğunu anlattı.

Köyün adının değişmesini istediklerini belirten Çelebi, "Köyümüzün misafirperver olduğunu bütün yan köyler de biliyorlar. Bizim köyümüzün misafirperverliği çok iyidir." ifadesini kullandı.

"BUNU DAHA ÖNCE DE DEFALARCA GÜNDEME GETİRDİLER"

İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, köyün isminin önceden "Deliller" olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Zaman içerisinde bir harf hatası yapılarak 'Deliler' şeklinde değiştirilmiş. Bu manada o köyün insanlarının gittikleri her yerde olumsuzlukla karşılaması gibi bir durum oluşmaya başlamış. Bundan rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler. Bunu daha önce de defalarca gündeme getirdiler. Köyün asıl isminin isminin Deliller şeklinde olduğunu ifade ettiler."

"Deliller"in güzel bir kavram olduğunu dile getiren Bayraktar, "İnsanın gerçeğe ulaşabilmesi için iz, kanıt, emare gibi önemli bir kelime. Bu şekilde değişmesini talep ettiler. Sürecin bir parçası olarak İl Genel Meclisine geldi. Arkadaşlarla birlikte değerlendirdik. Tüm arkadaşlarımızın oy birliğiyle o köyde yaşayan insanların istekleri doğrultusunda böyle bir karar aldık. Süreç İçişleri Bakanlığınca tamamlanacak." diye konuştu.