Merkez Bankası 'deprem felaketi sonrası artış var' diyerek duyurdu

Merkez Bankası 'deprem felaketi sonrası artış var' diyerek duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı düzenledi. Merkez Bankası Türkiye ekonomisi ve ihracat ithalat hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yaşanan 6 Şubat deprem felaketinin ardından Merkez Bankasından önemli açıklamalar geldi.

Merkez Bankası PPK toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının genel hatlarında deprem felaketi sonrasında iktisadi faaliyete ilişkin göstergeler üzerinde belirsizlik oluştuğu üzerinde duruldu.

yeniden inşa faaliyetleri ve uygulanan destekleyici politikalar kanalıyla dolaylı etkilerinin zaman içinde değişen çeşitli sektörel ve bölgesel yansımaları olacağının belirtildiği metinde, depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği kaydedildi.

thumbs-b-c-c51f782b619e417c3139de07e0908356.jpg

Yaşanan felaket sonrasında iktisadi faaliyete ilişkin göstergeler üzerinde bir belirsizlik oluştu denilerek başlanan TCMB PPK özetinde, ' Depremin doğrudan etkilerinin yanında, yeniden inşa faaliyetleri ve uygulanan destekleyici politikalar kanalıyla dolaylı etkilerinin zaman içinde değişen çeşitli sektörel ve bölgesel yansımaları olacaktır. Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Depremin kısa vadeli etkilerinin şubat ayında imalat sanayi firmalarının geleceğe yönelik üretim ve sipariş beklentilerine kısmen yansıdığı gözlenmektedir. Reel kesim ve sektörel güven endekslerinde de şubat ayında aylık bazda düşüş gerçekleşmiştir. Şubat ayına ilişkin yüksek frekanslı dış ticaret verileri ise depremden etkilenen bölgeden yapılan ihracatın afet sonrasındaki düşüş sonrası toparlanma eğilimi sergilediğine işaret etmektedir. Çalışanlara yönelik alınan yoğun tedbirler ile üretime katılımın ilerleyen haftalarda kademeli olarak artması beklenmektedir' ifadeleri kullanıldı.