Merkez Bankası kararı sonrası doların rengi değişti! 25 Mayıs Perşembe dolar/TL kuru piyasalarda son durum ne oldu?

Merkez Bankası kararı sonrası doların rengi değişti! 25 Mayıs Perşembe dolar/TL kuru piyasalarda son durum ne oldu?

Dolar kuru 25 Mayıs Perşembe sabahına yükseliş seyrini koruyarak başladı. Bugün gün içerisinde Merkez Bankası tarafından güncel faiz açıklaması yapılması bekleniyor. Dolar ile alım satım yapanlar dolar borcu bulunanlar piyasaları yakından takip ediyor.

Dolar kuru bu sabah saatlerinde güne yüksek seyir ile başladı. 19,91 TL'den alıcısını bulan Dolar kuru Euro'da 21,3820 TL'yi görerek rekora doğru koşuyor. İstanbul Kapalı Çarşı rakamlarında dolar 19,9080 TL'den alıcısını buluyor.

Bugün ikinci tur seçimlerine üç gün kala Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı heyecanla bekleniyordu. Bu beklenti sürecinde TL'de zirve düşüşünü sürdürürken dolarda stabil pozisyonunu korudu.

BORÇ LİMİTİ KRİZİ!

Vatandaşlar Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidecek. Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı bu yönde önemli oluyor. Öte yandan Amerika borç limiti krizi ile yüz yüze. Negatif bir seyir hakimken gözler piyasa yatırımcıları tarafından Merkez Bankası'nın politika faizi kararına çevrildi.

SÜRPRİZ YAPACAK MI?

merkez-bankasi-karari-sonrasi-dolarin-rengi-degisti-25-mayis-persembe-dolartl-kuru-piyasalarda-son-durum-ne-oldu.jpg

TCMB’nin faiz kararında uzun süredir değişiklik görülmüyordu. Sabit kalma pozisyonunda olma ihtimali konuşulurken Merkez Bankası'nın sürpriz yapıp yapmayacağı da merak ediliyor. Son olarak Merkez Bankası para politikası kapsamında faiz oranını yarım puan düşürmüştü ve %8,50'ye çekmişti. Mart ve Nisan aylarında ise faizde bir değişiklik yapmamış ve bu seviyeyi sabit tutmuştu.

ABD borç limiti eşiğindeyken FED tutanakları da gözlemleniyor. Piyasalar sonucu merakla bekliyor. 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen FED toplantısı sonrası Haziran ayına gözler çevrildi. FED’in Haziran ayında alacağı faiz kararı piyasaları yeniden şekillendirecek.

TCMB KARARI VE DOLARDA SON DURUM!

Küresel piyasalarda oldukça kritik bir gün. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz politikasında sabit tutma kararı aldı. Yapılan açıklama sonrası gözler haftalık para ve banka istatistiklerine çevrildi. Öte yandan önümüzdeki saatlerde gün içinde ABD verileri paylaşılacak. ABD'nin 1.çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verileri, haftalık işsizlik başvuruları ile Nisan ayı bekleyen konut satışları tek tek paylaşılacak.

Bu gelişmelerin gölgesinde Merkez Bankası faiz kararını paylaştığı anda dolar kuruna gözler çevrildi. TCMB açıklamasını yaptığı anda dolar kuru alış fiyatı 19,9236 TL seviyesinden işlem görürken dolar kuru satış fiyatı 19,9277 TL seviyesinden işlem gördü.