Meteoroloji o illeri tek tek uyardı! Çığ tehlikesine karşı dikkatli olunmalıdır

Meteoroloji o illeri tek tek uyardı! Çığ tehlikesine karşı dikkatli olunmalıdır

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklama ile birlikte bazı bölgelerde çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

Bugün Meteoroloji tarafından yapılan açıklama ile birlikte ülkenin bazı kesimleri için vatandaşların dikkatli olması gerektiği ifade edildi. Yurdun bazı kesimlerinde karla karışık yağışlar devam ederken bazı kesimlerinde ise sis ve don uyarıları yapılmaya başlandı. Doğu Anadolu bölgesi ise çığ tehlikesine karşı uyarıldı.

METEOROLOJİ UYARDI!

Konu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılarda bazı illerde karla karışık yağmur, bazı bölgelerde don olaylarının yaşanmasının beklendiği gibi bazı yüksek kesimler için de çığ tehlikesinin bulunduğu açıklandı. O bölgeler için yapılan uyarı şu şekildeydi; "Yapılan son değerlendirmelere göre; son günlerde meydana gelen kar yağışlarıyla doğu bölgelerde özellikle de dağlık alanlarda yüksek kar örtüsü oluşmuştur. Doğu Anadolu’nun doğusu başta olmak üzere yükse kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yapılan bu uyarının yanı sıra da bugün havanın nasıl olacağı konusunda Meteoroloji tarafından yine uyarılar geldi. Türkiye'nin geneline bakıldığı zaman havanın nasıl olacağı konusu hakkında genel açıklamada, "Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri ile Çanakkale'nin iç, Balıkesir'in kuzey kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır." açıklamalarına yer verdi.

Bunun yanı sıra da yapılan uyarılar ise şu şekildeydi;

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın gece saatlerinden sonra Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bu açıklamalar ile birlikte özellikle de belirtildiği gibi Doğu Anadolu bölgesinde yüksek kesimlerinde bulunan kişilerin yaşanabilecek herhangi bir çığ tehlikesine karşı dikkatli olması gerektiği ifade edildi.