Meteoroloji uzmanından keskin sel uyarısı! Gün ve saat olarak açıkladı!

Meteoroloji uzmanından keskin sel uyarısı! Gün ve saat olarak açıkladı!

Sonbaharda beklenen yağışlar, son günlerde etkili olmaya başladı. Özellikle deprem bölgelerinde sele sebep olan kuvvetli yağışları değerlendiren uzman isim, yeni uyarılarda bulundu.

Yaz mevsiminden bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, ülkemizi kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. Sonbahar aylarına yönelik yapılan yağış tahminlerinin gerçekleşmemesi, bugün kış aylarında ciddi bir kuraklık ile karşı karşıya kalınmasına sebebiyet verdi. İki üç hafta önce birçok yerel yönetim bölge halkını kısıtlı su kullanımına dair bilgilendirirken bu hafta içerisinde özellikle deprem bölgelerinde etkili olan şiddetli yağış tedirginlik yaratmaya başladı.

Hafta başından bu yana deprem bölgeleri başta olmak üzere birçok ilde etkili olan kuvvetli yağışlar, yer yer sel felaketi ile karşı karşıya kalınmasına sebebiyet verdi. Şanlıurfa’da ve Adıyaman’da sele kapılan vatandaşların bazıları hayatlarını kaybederken yağışın bir süre daha etkili olacağı ifade edildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, gün ve saat vererek bazı bölgeleri sel tehlikesine karşı uyardı.

O BÖLGELERİ UYARDI!

meteoroloji-uzmanindan-keskin-sel-uyarisi-gun-ve-saat-olarak-acikladi.png

CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtlayan CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Şanlıurfa ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yarın bu bölgede şiddetli bir yağış bekleniyor. Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa’nın kuzey kısmı ve ilerleyen saatlerde de Şanlıurfa’nın tamamı, Malatya’nın güneyi sel tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Pazar günü de Diyarbakır ve Mardin civarlarında şiddetli yağış var. Yağışlar yine sele sebep olabilir. Büyük ihtimalle de öyle olacaktır.”

YARIN AKŞAMA DİKKAT ÇEKTİ!

Cumartesi günü için ayrı bir parantez açan Şen, uyarılarına şu şekilde devam etti: “Adana civarından başlayacak olan yağışlar Kahramanmaraş’ın doğusunda özellikle de yarın akşam saatlerinde Kilis, Adıyaman ve Gaziantep illeri de dahil olmak üzere Şanlıurfa’nın güneyi ve kuzeyi de var ancak kuzeyi biraz daha fazla, Malatya’da da yarın akşam saatleri itibari ile çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. Pazar sabahı ise Mardin, Batman, Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli yağış tahmin ediliyor. Pazartesi gününden sonra ise yağış nerede ise hiç yok. İlgili bölgelerin yarın akşamı atlatması gerek.”