Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi! Tabelaları uçuracak rüzgar yolda

Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi! Tabelaları uçuracak rüzgar yolda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklaması ile birlikte yaşanacak olan fırtınanın Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alacağı ifade edildi.

Beklenen kar yağışının görülmeye başlamasının ardından gelen yeni bir açıklama ile birlikte de Marmara Bölgesi'nde kuvvetli fırtınanın etkisinin görüleceği ifade edildi. Durum bu şekilde olunca da fırtınadan vatandaşların etkilenmemesi adına açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamaya göre 120 km hıza kadar ulaşması beklenen bu fırtına için vatandaşların mümkün olduğunca evlerde kalmaları gerektiği ifade edildi.

MARMARA BÖLGESİ İÇİN SON DAKİKA UYARISI GELDİ!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile birlikte Marmara Bölgesi'nde özellikle İstanbul, Çanakkale, Trakya bölgelerinde fırtınanın etkileri nedeni ile vatandaşların 5 Şubat Pazar günü için dikkatli olması gerektiği ifade edildi. Konu hakkında Meteoroloji Mühendisi Öztel tarafından, "Rüzgarın hızı şehir içinde 80 km'yi bulacak. 120 kilometreye kadar da ulaşabilir. Tabelaları uçuracak bir rüzgar bu. İstanbullular büyük fırtınaya hazırlıklı olsunlar. Gelecek perşembeye kadar kar havasının içerisindeyiz. Çatalca istikametine doğru kar nedeniyle trafik aksayabilir. Pazar akşamı Kırklareli'nden Silivri'ye uzanan bir kar örtüsü bekleniyor. Pazartesi günü de İstanbul'da kuvvetli yağış var. İnsanların dışarıda yürümesi için fırtına tehlikeli bir durum. Okullar tatil olur mu diye bekleniyor; soruluyor. Bu fırtınanın çok kuvvetli ve tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtmek gerekir. Hazırlıklı olmalı.'' şeklinde ifadelere yer verdi.

EGE VE MARMARA BÖLGESİ'NDE FIRTINA UYARISI!

Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda "05.02.2023 Pazar günü rüzgarın sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısında (Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova'nın batısı) zamanla Ege’nin batısında ( İzmir, Manisa, Aydın’ın batısı) kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/sa), İstanbul Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." şeklinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılar da gelmeye başladı.