Mükemmel balayı için en iyi 4 ada destinasyonu

Mükemmel balayı için en iyi 4 ada destinasyonu

Bu hafta sizlerle Romantik kaçamaklar yazımızda Mükemmel balayı için en iyi 4 ada destinasyonu ve buraların en bilindik özelliklerini aktaracağız.

Doğa harikası bir yere gidip okyanusun ve doğanın sakinleştirici, büyüleyici güzelliğinin tadını çıkarmak balayının en güzel yanlarından biridir, bu nedenle düğün telaşının ardından dinlenmek için bir ada destinasyonu seçmek son derece mantıklıdır. İşte romantik bir ada tatili için en iyi destinasyonlardan bazıları.

Leo Tolstoy bir keresinde "Mutluluk, her günü balayınızın ilk günü ve tatilinizin son günüymüş gibi yaşamaktan ibarettir" demişti. Elbette balayı, hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmek istediğiniz kişiyle yeni bir döneme adım attığınızı gösterir, bu nedenle unutulmaz olmalıdır.

Çiftlerin balayı planları bazen bir otelde kalmak, havuz başında güneşlenmek, seyahat etmek ve yeni bir ülke görmek, doğada kamp yapmak ya da denizle çevrili bir ada tatili şeklinde olabiliyor. Bugün sizlere balayınızda ziyaret edebileceğiniz romantik, eğlenceli ve şaşırtıcı güzelliklere sahip dört ada önermek istiyorum.

Santorini

Santorini her yıl Yunan adaları arasında en çok ziyaret edilen adalardan biridir. Balayı adası olarak da bilinir. Her yıl binlerce çift evliliklerinin ilk günlerini geçirmek için bu mavi-beyaz güzelliğe geliyor. Santorini'de gün batımı gerçekten eşsiz bir güzelliktir. Ve bunun tadını çıkarmak için deniz fenerine ve Oia köyüne gidebilirsiniz.

250572.jpg

Santorini'nin siyah ve kırmızı kumlu plajları vardır. Akrotiri harabelerinin yakınındaki adanın toprağıyla aynı renkte olan Kokkini Paralia, devasa kaya manzarasıyla unutulmaz bir plaj deneyimi sunuyor. Turistlerin gözdesi Perissa ve Kamari plajlarından daha çekici olan, adanın kuzey sırtında, 17. yüzyılda terk edilmiş bir ortaçağ başkenti olan Oia köyüne yakın, daha az bilinen Ammoudi Plajı'dır. Bu plajda yüzerken yel değirmenini, adanın eski muhafızlarını ve Oia'nın büyüleyici evlerini izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Phi Phi Adaları

Tayland'ın en popüler ve turistik adaları olan Phi Phi Adaları'nın popülaritesi, Leonardo Di Caprio'nun başrolünü oynadığı "The Beach" filminin grubun ikinci büyük adası olan Ko Phi Phi Le'deki Maya Koyu'nda çekilmesinden sonra artmıştır. Özellikle yüksek sezonda adaya çok sayıda insan geliyor, bu da adanın bu kadar talebi karşılayamayacak kadar kalabalık olduğu anlamına geliyor.

250573.jpg

Ziyaretçiler için hem dinlenebilecekleri huzurlu yerler sunan hem de yerel kültürden kesitler sunan pek çok alternatif bulunmaktadır. Takımadalar olarak bilinen bu adalar Krabi eyaletine bağlıdır ve Ko Phi Phi Lee ve Ko Phi Phi Don olmak üzere iki ana adadan oluşmaktadır. Phi Phi adaları, balayı çiftleri ve tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Phuket adaları ile Andaman Denizi arasında yer almaktadır. Bu adalar Güney Tayland sınırları içerisindedir ve yerleşime açıktır. Ancak adaya sadece günübirlik ziyaretlere izin verilmektedir.

Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee eşsiz plajlar ve çeşitli deniz aktiviteleri sunuyor. Ada çevresindeki Laem Thons ve Long Beach gibi plajlara tekne ile kısa sürede ulaşılabiliyor. Bu adalarda özellikle deniz severler için ziyaret edilmesi gereken plajlar bulunuyor. Phi Phi Don'da kaya tırmanışı ve dalış gibi aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

Fiji

Fiji 333 adadan oluşan bir takımadadır. Kartpostallarda gördüğümüz manzarayı yansıtan büyüleyici bir adalar topluluğudur. Yerel halk, adalardaki bungalovlarda ve tatil köylerinde konaklamaları için turistleri ağırlamaktadır. Okyanus dalgalarının beyaz kumlu plajlara doğru dalgalandığı, gençleri ve yaşlıları, aileleri veya balayı çiftlerini ağırlayan tropik bir ada cennetidir. Bu adalarda her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkün. 1987'de turizme kapatılan bu adalar, devletin gayrimenkuller üzerindeki yetkiyi ada sakinlerine vermesiyle canlanmaya başlamıştır.

250571.jpg

Mauritius

Mauritius ve Rodrigues adaları ile yakınlardaki Reunion - bir Fransız denizaşırı departmanı - Mascarene Adaları'nın bir parçasıdır. Bir Hint Okyanusu ada ülkesi olan Mauritius, plajları, lagünleri ve resifleriyle tanınır. Birçok endemik türe ev sahipliği yapan ada, insanlar tarafından yok edilmeden önce dodo kuşlarının bilinen tek yaşam alanıydı. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Mauritius adasındaki Port Louis'dir.

Coğrafi konumu ve yüzyıllar süren sömürge yönetimi nedeniyle Mauritius halkı etnik gruplar, kültür, dil ve din açısından son derece çeşitlidir. Adanın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan "Chamarel'in Yedi Renkli Toprakları" kırmızıdan pembeye, sarıdan yeşile ve hatta mora uzanan renk yelpazesine sahip kumullarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Mauritius'un bir diğer nefes kesici doğa harikası ise çok nadir görülen bir illüzyon olan su altı şelalesidir. Gerçekten görülmesi gereken nefes kesici bir doğa olayıdır.

Mauritius adası balayı gezileri için de harika bir seçimdir. El değmemiş bir plajda güneşlenebilir, tropik bir lagünün ılık sularında yelken açabilir ve mercan resiflerinde dalış yapabilirsiniz. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna iki saatte gidebilirsiniz. Böylece adanın tamamını kapsayan bir gezi mümkündür.