1. YAZARLAR

  2. HARUN YILDIRIM

  3. NASIL BAŞLADIK, NASIL DEVAM EDİYORUZ?
HARUN YILDIRIM

HARUN YILDIRIM

Yazarın Tüm Yazıları >

NASIL BAŞLADIK, NASIL DEVAM EDİYORUZ?

A+A-

Doğrusu bu cümle üzerine çok şey yazılabilir. Bir kere mevzu çeşitliliği var. Sorunun karşısına hangi konuyu koyarsan koy, gideri var yani...

Meselelerde görecelilik varsa cevaplar da o denli çeşitlenecektir.

Nasıl başlayıp nasıl gittiğimiz noktasında hepimizin verebileceği bir cevabın olduğu da muhakkaktır. En basitinden çocukluk döneminden birkaç cümleyle bahsedip bu gün geldiğin noktayı anlatabilir ve bu soruya da böylelikle cevap vermiş olursun.

Son günlerde sosyal medyada en çok dikkatimi çeken şeylerden biridir “Nasıl başladık nasıl devam ediyoruz?” başlığı altında yapılan paylaşımlar. Paylaşımların muhteviyatına bakıldığında da bu sorunun aslında bir düşünce eksenli yaklaşım olmadığı, fikri bir mülahazayı gerekli kılmadığı tersine popülizmden beslenen siyasetçilerin lider profilinden nemalanmak için kullandıkları bir argümana dönüştüğünü görüyoruz.

Bir diğer konu da “Nasıl başladık nasıl devam ediyoruz?” sorusunun temel referans noktasının ne olduğu meselesidir. Çünkü bu soruya fikri mülahaza sathında cevap verebilirsek şayet ancak o zaman bu sorunun muhteviyatını basiretsiz politik figürlerin elinden almış ve hak ettiği gerçekliğe oturtmuş oluruz.

Popülist yaklaşımları referans alarak siyaset yapanlar için bu soruya verilecek cevap paha biçilemez ölçüde değerlidir. Mesela 20 yıl önce bir siyasi liderle çektirdiği fotonun yanına aynı liderle 20 yıl sonra çektirdiği resmi koyarak “Nasıl başladığını ve nasıl devam ettiğini” anlatmaya çalışan politik figürlerin paylaşımlarını burada değerlendirme gereği hissetmiyorum bile. Zira onların değerlendirmelerini psikiyatristlerin yapması gerektiğini düşünüyorum.

Daha düne kadar bu gün içinde bulundukları partinin tabelasının önünden bile geçmeyenlerin ilçe başkanı olur olmaz dombra müziği eşliğinde videolar hazırlatıp “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusuna cevap vermeye çalışmalarına ne demeli? Meşaleler eşliğinde sahip karşılamanın insanı politikacı yaptığına inanılan bir toplumsal zemin sanırım bizlere ilaçlı tedavide kitlesel yöntemlerin kullanılmasının zorunlu hale geldiğini gösteriyor.

“Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusuna liderlerle farklı zamanlarda çektirdikleri fotoğrafları paylaşarak cevap veren politikacıların ruh halini askere gidip birliğinden ailesine yalnızca ağzında rambo bıçağı, elinde G3 piyade tüfeğiyle fotoğraflar gönderen er ve erbaşların haline benzetiyorum. Onlar da bulundukları ortamın gerçek psikolojisini değil de ailelerinin kendilerini görmesini istedikleri şekilde fotoğraflar gönderirler ki arka planda yaşananlardan kimsenin haberi olmasın. Ancak herkes bir şekilde askerlik yaptığı için kimse kimsenin yalanını yutacak değildir aslında.

Ben aslında bu soruyu çok önemsiyorum. Daha çok il ve ilçelerdeki politik figürlerin sosyal medya hesaplarında gördüğüm “Nasıl başladık nasıl devam ediyoruz?” sorusunu aslında toplumsal dinamikleri değerlendirme, başarıları ve başarısızlıkları sorgulama ve de kişilerin siyasete başladıkları dönemden bu güne geçirdikleri ekonomik değişimleri irdeleyebilme adına çok ama çok önemsiyorum.

Mesela merak ediyorum, bu “Nasıl başladık nasıl devam ediyoruz?” sorusunu fikir ve düşünce platformuna çekerek bir cevap verebilecek taşra siyasetçisi var mıdır? Bu soruyu kendi muhteviyatı ve kendi doğasından koparmadan, popülist yaklaşımlara malzeme yapmadan değerlendirebilecek bir ilçe yöneticisi tanıyanınız var mı? Şahsen benim yok.

Mesela bu “Nasıl başladık nasıl devam ediyoruz?” sorusunu siyasete girdikten sonra zenginleşen, kazançlarında normal yollardan elde edilemeyecek artışlar gözlenen siyasetçilerin “Nasıl başlayıp nasıl devam ettiklerine” açıklık getirmede de kullanabilir miyiz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu başörtüsü zulmüne isyan eden bir anlayışı referans alarak iktidara gelen bir partinin bu günkü müntesiplerinin bir doktora başörtüsü üzerinden hakaret edilmesine, dine ve peygambere küfredilmesine tek cümle dahi sarf edemeyişlerini açıklamada kullanabilir miyiz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu ahlaki temelleri referans alarak kurulmuş bir partinin bu günkü yöneticilerinin torpil baskısı üzerinden gelen ölümlere, il ve ilçelerdeki adaletsiz ve liyakatsiz atamalara nasıl bir yaklaşım gösterdiklerini açıklamada da kullanabilir miyiz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu fotolarını paylaşarak nemalanmaya çalıştığınız liderinizin FETÖ konusundaki tavrını görmenize ve söylemlerini işitmenize rağmen liderinize küfredenlerin, hakaret edenlerin, FETÖ’nün kurumlarından 15 Temmuz ihanetinden sonra bile hizmet ve mal alımı yapan yerel yöneticilerinizin nasıl başlayıp nasıl devam ettiklerini açıklamada kullanabilir miyiz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu kıyı kesimlerinde yaşanan doğa katliamları, para baronlarına peşkeş çekilen sit alanları ve kapı kulu oldukları politik figürlerin koltukaltlarında bitlerini kanlandıran taşra asalaklarının orman arazilerini 2B’ye çıkartıp sahiplenmeye çalıştıkları iddialarını izah etmede de kullanabiliyor muyuz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu babaları FETÖ’den soruşturma geçirmiş, ailelerinin çoğunun FETÖ ile bağlantıları toplum tarafından da bilinen kişileri daha yeni oluşturduğunuz ilçe yönetimlerine almanızı, kongrelerinizde ikinci bir adayın varlığına bile tahammül edemeyip, kongre sonunda demokrasi naraları atan vekillerinizin halini izah etmede de kullanabiliyor muyuz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu devletin malını zimmetine geçirmekten ceza almış kimselerin yönetim kurullarında görev almalarını, bazı ilçe başkanlarının FETÖ’den tutuklanmış sendika yöneticilerine sahip çıkmalarını, belediyelerde isimleri şaibeli kimselerin yetkin ve etkin makamlara getirilmelerini açıklamada da kullanabiliyor muyuz?

Mesela bu “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu yalaka ve yandaşların ve birilerine uşaklık etme psikolojisi gelişmiş kişilerin kritik makamlara getirilmelerini, buna karşılık işinin ehli insanların devre dışı bırakılarak ülkesine ve milletin hizmet etme enerjilerini tüketen tiksinti veren yaklaşımları açıklamada da kullanabiliyor muyuz?

Şayet bu muhteşem başlığı yani “Nasıl başladık, nasıl devam ediyoruz?” sorusunu bu ve benzeri durumları açıklamada değil de bir lider fotosu üzerinden nemalanma gayretiyle izaha kalkışıyorsak bu soruya verilecek bütün cevaplar popülist yaklaşımlara kurban edilmiş demektir.

Yoksa kısa donla gezdiğiniz sokaklarda çekilmiş bir resminizle bu gün çektirdiğiniz bir resmi paylaşarak da bu soruya cevap verdiğinizi de düşünebilirsiniz…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.