OHAL ve deprem seçimleri etkileyecek mi? İşte sorunun yanıtına dair tahminler

OHAL ve deprem seçimleri etkileyecek mi? İşte sorunun yanıtına dair tahminler

Şiddetli depremin ardından pek çok ülkeden Türkiye'ye yardım gelirken Ulusal yas ve OHAL ilan edildi.

Tüm Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.4 büyüklüğündeki depremin üçüncü gününde arama ve kurtarma çalışmaları hala devam ediyor. Hem ekipler hem de vatandaşlar dört bir koldan enkaz altındaki vatandaşlara destek sağlamaya devam ederken bunun yanı sıra enkazdan çıkarılan vatandaşlar için de ihtiyaçların giderilmesi çalışılıyor.

Şiddetli depremin ardından pek çok ülkeden Türkiye'ye yardım gelirken Ulusal yas ve OHAL ilan edildi. 3 ay OHAL ilan edilmesinin ardından durumun ciddiyeti daha iyi bir şekilde anlaşılırken deprem bölgesinden gelen görüntüler vatandaşların ciğerini yaktı.

DEPREM SEÇİM TARİHİNİ ETKİLER Mİ?

Bir yanda çaresizce enkaz altında yardım bekleyen vatandaşlar bir yanda sevdiklerinin enkaz altından çıkmasını bekleyen acılı bekleyişler deprem bölgesinde yerini alırken aynı zamanda deprem bölgesindeki vatandaşlarla aynı acıyı paylaşan vatandaşlar da ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaya devam ediyor.

SEÇİM TARİHİ ERTELENECEK Mİ?

Depremin acılı bekleyişinde üçüncü güne giriş sağlarken hala mucizeler gerçekleşmeye devam ediyor. Umut dolu bekleyişler enkaz altında kalan vatandaşlar için sürmeye devam ederken deprem etkisini sürdürüyor. Depremin ardından 3 aylık OHAL kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanırken OHAL sürecinin seçim tarihini etkileyip etkilemeyeceği merak edildi.

Meydana gelen korkunç depremde can kaybı artmaya devam ediyor. Deprem ve OHAL'in Mayıs ayında yapılması beklenen 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyip etkilemeyeceği de oldukça merak edilirken vatandaşlar konuyla ilgili araştırmalar yapmaya başladı. Seçim tarihi için son olarak 14 Mayıs tarihi kararı verilirken seçimlerin meydana gelen deprem nedeniyle ertelenip ertelenmeyeceği merak edildi.

OHAL SEÇİM TARİHİNİN ERTELENMESİNE NEDEN OLUR MU?

Seçimlerin OHAL ilan edilmesiyle ilgili olarak değişmesi söz konusu olmazken depremden etkilenen şehirlerin durumuna göre Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihi ertelenebilir. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim tarihinin ertelenmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.