Orta gelirli vatandaşa 2.el konut kredisi verilecek mi? Başvurular ne zaman? Faiz oranı ne kadar?

Orta gelirli vatandaşa 2.el konut kredisi verilecek mi? Başvurular ne zaman? Faiz oranı ne kadar?

Orta gelirli vatandaşların merakla beklediği 2.el konut kredisi detayları hakkında Çevre Bakanı Kurum önemli açıklamalar yapmıştı. Peki 2.el konut kredisi faiz oranı ne kadar olacak? Vade süresi ve diğer detaylar neler?

Orta gelirli vatandaşa 2.el konut kredisi verilecek mi? Başvurular ne zaman? Faiz oranı ne kadar?: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum daha önce duyurduğu orta gelirler için sıfır konut kredisinin yanında 2.el konut kredisi için de önemli açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamalarda "Bunun akabinde 2. el konutlar içinde çalışmalarımızı yapacağız. Biz ilk etapta 100 bin konutla başlayacağız" şeklinde konuştu. Peki söz konusu 2.el konut kredisinin detayları neler? Vade süresi ve faiz oranı ne kadar? İşte tüm detaylar..

ORTA GELİRLERE 2.EL KONUT KREDİSİ KAMPANYASI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Yeni Evim Projesini duyurdu. Bunun akabinde ise orta gelirlere yeni bir proje için müjdeli haberi verdi. Çevre Bakanı Kurum 2.el konutlar için yeni bir kampanya düzenleneceğini yaptığı açıklamalar doğrultusunda kamuoyuna duyurdu. Orta gelirli vatandaşlar için yapılacak olan yeni proje ile ilgili detayları açıklayan Kurum vatandaşların ihtiyaçları ve taleplerine göre her türlü proje için çalışmaların başlatılacağını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Yeni Evim projesindeki vade oranları yeni konutlar için. 2. el konutları vatandaşlarımızın alabilmesi için de çalışmalar yapacağız. Tüm dünyada sosyal konut anlayışı rafa kaldırılmışken biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın yanındayız" şeklinde konuştu.

SIFIR KONUTLAR İÇİN KREDİ KAMPANYASINA BAŞVURU ŞARTLARI

Sıfır konutlar olacak vatandaşın bu krediden faydalanarak aldığı evde uyması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şöyle sıralanmaktadır;

Başvuru yapacak olan kişinin üzerinde konut bulunmaması gerekmektedir.

Yeni alınan bu evde en az 1 yıl ikamet şartı aranacak.

Yine son 1 yılda konut aldığı ilde konut satmamış olma şartı aranacak.

Taksitlerde istenilen şartlar ise şöyle; hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek şeklide oluşturulacaktır.

Söz konusu sıfır konut kredisinde faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacaktır.

Vadesi 15 yıl olacak ayrıca 5 milyon TL'ye kadar kredi imkanı sunulacaktır.