Para spekülatörü Soros Bitcoin işine giriyor

Para spekülatörü Soros Bitcoin işine giriyor

Dünyaca ünlü para spekülatörü George Soros, şimdi ise 26 milyar dolarlık aile ofisi dijital varlıklarda işlem yapmayı planlıyor.

Bloomberg’in aktardığına göre Soros Fon Yönetimi’nin makro yatırımlarından sorumlu olan Adam Fisher, dijital para işlemleri yapmak için yakın zamanda kurum içi izinleri aldı. Kurum sözcüsü konuya ilişkin yorum yapmadı. Davos’ta konuşan Soros, oynaklığı nedeniyle dijital paraların gerçek paraların işlevini yerine getiremeyeceğini söylemişti. Fakat bazı yatırımcıların öngördüğü sert düşüşü tahmin edememişti. Soros’un bu açıklamalarının üzerinden geçen sürede Bitcoin yüzde 41 oranında düştü.

İLK GÜNÜNDE 7 BİN DOLARI AŞTI

Sosyal medya platformu Twitter’ın Bitcoin hesabını dondurması ve ABD’li yatırımcı George Soros’un kripto para birimlerine yatırım yapacağını duyurmasının ardından piyasadaki dalgalanmalar sürerken, Bitcoin 7.0 bin doların üzerine çıktı.

ABD’li girişimci George Soros’un hafta sonu sanal para piyasasında işlem yapmaya hazırlandığını duyurulmasıyla piyasadaki artış seyri devam ederken, Bitcoin Twitter hesabının askıya alınmasıyla kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin hafta sonundaki düşüş eğilimini geride bırakarak son 24 saatte yüzde 2.40’lık bir artışla yedi bin 127 dolara yükseldi.

Toplam 10,120 adet piyasada işlem gören 1,560 adet sanal para biriminin oluşturduğu piyasanın en yüksek hacimli kripto para birimi Bitcoin’in piyasa hacmi 120 milyar 932 milyon dolara yükseldi.

Piyasanın en yüksek hacimli ilk 10 kripto para birimindeki genel artış seyri ile piyasa hacmi 270 milyar 587 milyon dolara yükselirken, en yüksek hacimli ilk 10 arasından son 24 saatte yüzde 15.36’lık bir artışla NEO yükseldi.

Piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi 10 milyar 330 milyon dolar olarak hesaplanırken, en yüksek hacimli ilk 10 kripto para birimindeki değişiklikler;

- Bitcoin yüzde 2.40

- Ethereum yüzde 5.86

- Ripple yüzde 3.38

- Bitcoin Cash yüzde 3.63

- Litecoin yüzde 3.82

- EOS yüzde 1.91

- Cardano yüzde 6.23

- Stellar yüzde 4.19

- NEO yüzde 15.36

- IOTA yüzde 5.36 yükseldi.