Prof. Naci Görür'den korkutan açıklama! 'İstanbul depremi' için alarm verdi! Geliyor...

Prof. Naci Görür'den korkutan açıklama! 'İstanbul depremi' için alarm verdi! Geliyor...

Prof. Naci Görür olası ve beklenen İstanbul depremi için korkutan açıklamayı yaptı. Deprem olasılığının çok yükseldiğini ve önlem alınması konusunda acil harekete geçilmesini belirtti.

Jeolog, sedimantoloji ile deniz jeolojisi uzmanı ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür Türkiye'yi olası bir İstanbul Depremi konusunda uyardı. Yetkililere seslenerek deprem olasılığının yüzde 80'lere çıktığını belirtti.

6 Şubat Pazartesi günü Türkiye'de yaşanan asrın depremin ardından 8 gün geçti. Hala can kaybı sayısı artıyor ve enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşlar için arama kurtarma ekipleri çalışmaları sürdürüyor.

1525590.jpg

Geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş'a dikkat edin diye uyarı yapan deprem uzmanı Prof Dr. Naci Görür bu sefer de İistanbul Depremi'nin yaklaştığını duyurdu. Görür: 'Depremin olma zamanı hakkında Parsons diye ABD'li bir bilim adamı, Türk yer bilimcileri ile bu çalışmayı yaptı. Dedikleri şu: 1999 tarihinden itibaren her an olmak kaydıyla Marmara'da 7'den büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 62'dir. Yüzde 62 çok büyük bir olasılık. Yazı tura atsan yüzde 50/50 atıyorsun. Bu çok ciddi bir araştırma, yayınlandı. aradan 23 sene geçti. Bizlerde hep onu söyledik. Dolayısıyla bakın sonlara yaklaştık. Yüzde 62'den yüzde 80'lere çıktı olasılık' şeklinde konuştu.

ruyada-deprem-oldugunu-gormek-ne-demek-ruyada-deprem-olmasi-ve-sallanmak-ne-demek-1671194608-6283-002.webp

Görür, İstanbul'da 7'nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80'lere çıktığını vurgulayarak, "İstanbul depremi de Maraş depremi gibi eli kulağında. Hazırlık yapıldı ama yeterince yapılmadı. İstanbul depreme hazır mı derseniz, hayır değil. dolayısıyla üzüleceğiz, yine içimiz yanacak. İstanbul'da deprem olursa, emin olun bu Maraş yöresindeki depremden daha fazla hasar alırız. Çünkü İstanbul'da yapı stoğunun kalitesi, yoğunluğu, nüfus yoğunluğu çok daha fazla" dedi.