Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün tutulur?

Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu, kaç gün tutulur?

İslam alemi Regaip Kandili için araştırmalarına başladı. Kandilde ibadet edecek olan Müslümanlar ise oruç tutulup tutulmayacağını merak ediyor.

İslam alemi üç ayların başlangıcı ile art arda gelecek kandiller için araştırmalarını sürdürüyor. Regaip Kandili'nin idrak edileceği gün yapılacak ibadetleri araştıran Müslümanlar, ''Regaip Kandili'nde oruç tutulur mı?'' sorusuna yanıt arıyor.

2023 REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Regaip Kandili, 26 Ocak Perşembe 2023 tarihinde idrak edilecek. İslam alemi için anlamı büyük olan Regaip Kandili'ni ibadetler geçirmek isteyen vatandaşlar, bu mübarek günde oruç tutmanın sevabını araştırıyor.

REGAİP KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Recep ayının 1, 2 ve 3. günün orucunun sevabının büyük olduğu bilinmektedir. Öte yandan Regaip Kandilinde bir gün oruç tutulması sevaptır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konuyla ilgili ''Dini açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir. Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela 'Recebin ilk Cuma gecesi' dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, 'bayram gecesi' de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bu itibarla kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.'' açıklamasına yer verilmiştir.

REGAİP KANDİLİNDE ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Recep ayının ve üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Regaip Kandilinde ya da her hangi bir zamanda oruç tutarken ''Allah’ım niyet ettim senin rızan için oruç tutmaya'' şeklinde niyet edilmelidir.