Resmi Gazete'de karar çıktı! Evlerde şarıl şarıl su dönemi bitiyor o tarihte musluklara sınırlama geliyor

Resmi Gazete'de karar çıktı! Evlerde şarıl şarıl su dönemi bitiyor o tarihte musluklara sınırlama geliyor

Tüm dünya küresel iklim değişikliği ve onun yarattığı iklim krizi ile mücadele ederken yağış miktarı da düşmüştü. Kuraklık riski kapıya dayanırken Türkiye'de suyu korumak için yeni adımlar attı.

Resmi Gazete'de karar çıktı! Evlerde şarıl şarıl su dönemi bitiyor o tarihte musluklara sınırlama geliyor... Ne yazık ki eskiden bilim kurgu filmlerinin teması olan iklim değişikliği artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Dünyanın bir bölümü son derece sert geçen kış mevsimi ile mücadele ederken diğer bölümde ise tarihin en sıcak kış ayı yaşanıyor.

Bu sene Türkiye'de en sıcak kış mevsimini yaşarken kombilerin ve klimaların kısıkta kalması ile vatandaşlar sevinse de barajların doluluk oranları ise alarm vermeye başlamıştı. Önümüzdeki yaz için kuraklık alarmı verilen Türkiye'de peş peşe yeni önlemler alınırken konu hakkında bir önemli adım daha atıldı ve yağmur suyunun depolanmasından evlerde su tasarrufuna kadar pek çok önemli karar açıklandı.

EVLERDE MUSLUK SUYUNA DESİBEL SINIRI! SU KISITLAMASI NASIL UYGULANACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile "Yağmur Suyu Toplama Sistemi zorunluluğu, Binalarda musluk debilerine sınırlama, Atık suların yeniden kullanımı ile Suyumuzu korumak için çok önemli adımları attık, Sn. @EmineErdogan Hanımefendi öncülüğünde başlatılan #SuVerimliliği Seferberliği ile atmaya devam edeceğiz" diyerek alınan kararı duyurdu.

murat-kurum-atik-su-karari.jpg

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK! SU SINIRI NEDİR?

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında artık evlerde musluk suyuna desibel sınırı uygulanacak. Böylelikle çeşmeden akan suyun akış hızına sınır getirilerek suyun israf edilmesinin önüne geçilecek.

Yayımlanan yönetmelikte “Binalarda tasarruf tedbirleri ve iklim değişikliğine dair ilkeler

MADDE 57 /A – (1) Merkezi sıhhi sıcak su sistemlerinin, sıcak suyun hazır bulunması ve su verimliliğinin sağlanması amacıyla sıcak su sirkülasyon (by-pass) tesisatı içerecek şekilde projelendirilmesi ve uygulanması esastır.

(2) Su tasarrufunun sağlanması amacıyla lavabo ve eviyelerde 6 lt/dk’yı, duşlarda ise 8 lt/dk’yı geçmeyecek şekilde musluk veya batarya kullanılması, bunların sıhhi tesisat projesi ve mahal listesinde gösterilmesi esastır." maddeleri ile lavobada yer alan musluklar için suyun desibeli 6 lt/dk’yı, duşlarda ise 8 lt/dk’yı geçmeyecek şekilde ayarlanacak. Söz konusu düzenleme yeni yapılan binalarda geçerli olacak.