Rus muhalif İngiltere ölü bulundu! Londra-Moskova hattında esrarlı işler...

Rus muhalif İngiltere ölü bulundu! Londra-Moskova hattında esrarlı işler...

İngiliz istihbaratında görev yapmış eski Rus ajan Sergey Skripal'in, Rus yapımı bir maddeyle zehirlenmesine ilişkin iddiaları yanıtlaması için İngiltere'nin Moskova'ya tanıdığı süre doldu.

Şüpheli olayda Rusya'nın parmağı olduğunu düşünen İngiliz Başbakan Theresa May, Kremlin'den 13 Mart gecesine kadar açıklama talep etmişti. May, aksi halde Rus diplomatların sınır dışı edilmesinin ve mali yaptırımlara gidilmesinin gündemde olduğunu belirtmişti.

Rusya İngiltere'nin tutumuna sert tepki verdi.

Rusya'nın Londra Başkonsolosluğu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, zehirli maddenin numunesi sağlanmadığı sürece işbirliği yapılmayacağını duyurdu.

İngiltere'yi Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne itaat etmeye çağıran Rusya ayrıca, yaptırım tehditlerinin karşılıksız kalmayacağı uyarısında bulundu.

Bu arada İngiliz başbakana, ABD Başkanı Donald Trump'tan destek geldi. İki lider arasındaki telefon görüşmesinde Trump'ın May'e, "ABD sonuna kadar İngiltere'nin yanındadır." dediği aktarıldı.

Londra ile Moskova arasında gerginliğe yol açan olayda adı geçen eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal'in sağlık durumları ciddiyetini koruyor.

Kremlin muhalifi Rus iş adamı ölü bulundu

Skripal olayının ardından Kremlin muhalifi Rus iş adamı Nikolay Glushkov İngiltere'deki evinde ölü bulundu.

İngiliz polisi, Rus iş adamı Nikolai Glushkov'un ölümünün eski ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesiyle bağlantılı olmadığı açıklandı.

Rusya'da yolsuzluk suçlamasıyla hapis yattıktan sonra 2004'te İngiltere'ye sığınan Nikolai Glushkov, 12 Mart gecesi evinde ölü bulunmuştu.

Rus muhalif isimlerle bağlantılarından dolayı, iş adamının ölümünün terörle mücadele birimince araştırıldığı aktarıldı.

Yetkililer, Glushkov'un ölümüyle Skripal olayının bağlantılı olduğuna yönelik bir emare olmadığını belirtti.

Yakınları söz konusu şahsın Nikolai Glushkov olduğunu teyit ederken yetkililer isim vermekten kaçındı.

Glushkov'un eski patronu Boris Berezovsky de 2013 yılında şüpheli bir biçimde evinde ölü bulunmuştu.

Kremlin'e muhalif Berezovsky ve Glushkov'a İngitere'de siyasi sığınma hakkı verilmişti.