Rusya’da flaş iddia: Eski Rus ajan Kremlin tarafından zehirlenmiş

Rusya’da flaş iddia: Eski Rus ajan Kremlin tarafından zehirlenmiş

Eski Rus ajan Skripal'in Kremlin tarafından zehirlenmiş olabileceği iddiası tartışılıyor

Eski Rus ajanı Sergey Skripal'in ani şekilde hastaneye kaldırıldığı olay, Rusya ile İngiltere arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirdi.

Rusya Bilimler Akademisi, Askeri ve Siyasi Bilimler Bölüm Başkanı Vladimir Batiuk, Kremlin'in söz konusu casusun peşine düşmesi için bir neden göremediğini söylüyor:

"Rus istihbarat birimlerinin neden bu şahısla ilgili harekete geçmesi gerektiği tam olarak net değil. Eğer bu kişinin sadece var olması bile Rusya için bir tehditse, Rusya'da olduğu dönemde ortadan kaldırılması için çok fazla fırsat vardı, özellikle de mahkum olduğu sırada. Rusya, söz konusu şahsı serbest bıraktı. Yani Moskova artık onunla ilgilenmediğini, sadece casus takası için değerlendirebileceğini de göstermiş oldu."

İngiltere, eski Rus ajanın Kremlin tarafından zehirlenmiş olabileceğini öne sürmüş, Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bu tezin doğrulanması halinde Rusya'ya sert yanıt vereceklerini ifade etmişti.

İddianın temelsiz olduğunu savunan Rusya makamları, İngiltere'nin Moskova'yı suçlamadan önce olayı ayrıntılı bir şekilde incelemesi gerektiğini belirtti.

Euronews