Sabit fiyatlı et satışları ülke genelinde başladı: Kıymanın kilosu 140 TL, Kuşbaşı kilogram fiyatı ise bu rakamda sabitlendi...

Sabit fiyatlı et satışları ülke genelinde başladı: Kıymanın kilosu 140 TL, Kuşbaşı kilogram fiyatı ise bu rakamda sabitlendi...

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın girişimleri ve kararı ile birlikte ülke genelinde et fiyatları üzerinde Ramazan ayı süresince fiyat sabitleme kararı alındı. Kararın ardından zamlı fiyatlara indirim geldi ve son durum belirlendi.

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER) Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında faaliyetlerini sürdürerek Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu (ESK) işbirliği içerisinde ramazan ayı boyunca İstanbul özeli başta olmak üzere türkiye'de et fiyatlarına sabitleme kararı getirdi.

16768821-728xauto.webp

Sabit fiyatlı et satışları ülke genelinde başladı: Kıymanın kilosu 140 TL, Kuşbaşı kilogram fiyatı ise bu rakamda sabitlendi...- Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle son yıllarda gittikçe artan et ve süt ürünleri fiyatları ramazan ayının da gelmesiyle zam üstüne zamlanmıştı. Ancak bakanlık bu anlamda İstanbul PERDER ile işbirliği içerisinde hareket ederek önlem çalışmalarına başladı.

Yapılan çalışmalar sonucunda yeni fiyatlar belirlendi. Buna göre, Türkiye genelinde Tarım Kredi market zincirleri ile bir protokol imzalayan ESK’dan ambalajlı kıymanın kilogramı 140 liradan, kuşbaşının kilogramı da 150 liradan alınabilecek. İstanbul PERDER ise kampanyaya dahil olan üyelerinin dana kıymanın kilogram fiyatını 190 TL'den, dana kuşbaşının kilogram fiyatını ise 210 TL'den satılacak. Uygulamanın ramazan sonrasında da sürmesi bekleniyor.640xauto-1.webp

KIYMA VE KUŞBAŞI ET FİYATLARI GÜNCELLENDİ

ESK da ramazan öncesinde et fiyatlarındaki spekülasyonun önüne geçmek için adımlar attı. Bu kapsamda yurt dışından canlı kesimlik hayvan alımı ve karkas ithalatı için çalışmalar yapan ESK, ramazan boyunca piyasaya sunulmak üzere 8 bin 500 ton karkas ve 40 bin baş da kesime hazır büyükbaş hayvan alım sözleşmesi imzaladı.

Türkiye genelinde Tarım Kredi market zincirleri ile bir protokol imzalayan ESK, protokol kapsamında marketlere verilen aylık minimum ürün miktarını 600 tona çıkardı. Buna göre, Tarım Kredi market zincirleri ise MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajlı kıymanın kilogramını 140 lira, kuşbaşının kilogramını da 150 liradan satacak.

BESİLİK ERKEK SIĞIR İTHALATI AÇILDI

Öte yandan kırmızı et iyatlarındaki artışa paralel olarak hayvancılık tarafında ithalata da hız verildi. Karkas et ve kesimlik hayvan ithalatı sürerken buna şimdi de besilik erkek sığır ithalatı ekleniyor.

lozere-2713287_1280

Tarım ve Orman Bakanlığı, resmi internet sitesinde "Besilik Erkek Sığır İthalat Başvuru Duyurusu" yayınladı. Duyuruda, "Avrupa Birliği üyesi ülkeleri hariç olmak üzere Bakanlığımızca canlı hayvan ithalatına izinli ülkelerden toplam 500.000 baş besilik erkek sığır ithalatı için kontrol belgeleri onaylanacaktır" denildi.