Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç krizi hakkında açıklama yaptı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç krizi hakkında açıklama yaptı!

Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile birlikte bir süredir gündem olan ilaç krizi hakkında açıklamalarda bulundu.

Gelen son dakika açıklaması ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından ilaç krizi konusuna da değindi. Konu hakkında yaşanan gelişmelere değinen Bakan Koca ilaç krizinin önüne geçilebilmesi için nelerin yapılacağından bahsederek bunun yanı sıra da SMA Bilim Kurulunun ne zaman kurulacağından da bahsetti.

TÜM İLAÇLAR KAYITLI!

Son dönemde gündeme gelen sahte ilaçlar konusunda yanlış bir algının oluştuğunu ifade eden Bakan Koca, Sahte ilaçla ilgili yanlış bir algı oluşturulmak isteniyor. Bizim dünyada benzeri olmayan, kısaca 'İTS' dediğimiz İlaç Takip Sistemimiz var. Yani ilacın üretimden depoya, depodan eczane raflarına gelişine ve hastaya uygulanmasına kadar takip edebildiğimiz, dijital ortamda izlediğimiz güçlü bir sistemimiz var. Kaldı ki bu sistemi yurt dışına da ihraç ediyoruz. Eczanelerde gördüğünüz, raflarda gördüğünüz bütün ilaçlar İTS’ye kayıtlıdır. Yani raflardan, eczanelerden satın aldığınız ruhsatlı hiçbir ilacın sahte olma durumu söz konusu değil. Tüm ruhsatlı ilaçlar İTS'ye ve barkod sistemine kayıtlı." dedi ve bu duruma bağlı olarak ilaçların kaydından bahsetti.

2-3 HAFTA İÇERİSİNDE SORUN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ÇÖZÜLECEK!

Yaptığı önemli açıklamalardan biri olan ilaç krizi konusunda da konuşan Bakan Koca, sorunun yaklaşık olarak 2 ya da 3 hafta içerisinde çözüme kavuşacağından bahsetti. Konuya ilişkin Dünyada ham madde üretiminde ciddi bir sıkıntı var. 16 Aralık’ta biliyorsunuz kararname imzalanmıştı, yılbaşı ve sonrası ham madde siparişlerinin üretici ülkelerden kaynaklı şekilde geç gelmesi bu sorunun daha da artmasına sebep oldu. Zannediyorum önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde sorun önemli ölçüde azalacak. Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketimi fazla olan ilaçların önemli oranda üretimi artırılarak piyasaya verilecek. Yakından takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

SMA BİLİM KURULU 31 OCAK'TA KURULACAK!

SMA'lı çocukların tedavisi için yapılacak olan görüşmelerin tarihini de veren Bakan Koca, "En önemli gündemimiz SMA Bilim Kurulu. Bizde bildiğiniz gibi bütün hastalara uygulanan bir ilacımız var. Ayrıca ikinci ve üçüncü bir ilaç söz konusu. Bu diğer iki ilacın da Türkiye’de kullanımı ve hangi hasta grubuna kullanılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu’nun bir toplantısı olacak. Bilim Kurulu sonrası da bir açıklama yapmış olacağız" diyerek bilim kurulunun toplanma tarihini açıkladı.