Sandık görevlisi başvuruları başladı mı? 2023 sandık görevlisi ücreti ne kadar?

Sandık görevlisi başvuruları başladı mı? 2023 sandık görevlisi ücreti ne kadar?

Seçime sayılı günler kala sandık görevlisi ücretleri hakkında da araştırmalar başladı. Peki, Sandık görevlisi olmak için başvurular nasıl ve ne zaman yapılacak? 2023 sandık görevlisi ücretleri ne kadar oldu?

14 Mayıs 2023 Pazar günü hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimi için oy kullanılacak. Seçime sayılı günler kala sandık görevlisi olmak isteyen kişiler de sandık görevlisi şartlarını, başvuru detaylarını ve ücretlerini araştırmaya başladı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Sandık görevlisi ücretleri ne kadar?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) gözetiminde yapılacak olan bu seçimlerde görev almak isteyen sandık görevlilerinin ücretleri henüz netleşmedi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanacak olan sandık görevlisi ücretleri netleşince haberimizde yer alacaktır.

2019 senesinde yerel yönetimlerin belirlediği sandık görevlisi ücretleri şu şekildedir:

Başkan ve üyeler için ödenen ücret; 261 TL,

Siyasi parti temsilcileri için ödenen ücret; 130 TL

Sandık görevlisi başvurusu nasıl yapılır?

Sandık kurulunda görev almak isteyen vatandaşların görevli olmaları için ikametgah adresine göre ilgili Seçim Kurulu Başkanlığına başvuru yapmaları gerekir. İlçe seçim kurullarınca yapılan açıklamaya göre Seçim Sandık Görevlisi başvurusu yapıldığı belirtildi.12310.jpg

Siyasi partilerin sandık görevlileri nasıl seçilir?

Seçime girecek olan partilerin sandık görevlisi başvurusu için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yapmak gerekiyor. Siyasi partiler, sandık görevlisi olarak belirledikleri vatandaşları Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirir ve ardında başvuru formu doldurulur. Sandık görevlisi başvuruları internet üzerinden yapılamamaktadır ve başvuru için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) müracaat etmek gerekir.

Sandık görevlisi olmak için aranan şartlar nelerdir?

İdare amirleri, zabıta amirleri ve memurları, Askeri Ceza Kanununun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dahil) askeri şahıslar ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyeleri ile adaylar sandık kuruluna seçilemezler. Peki, sandık görevlisi olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmama gibi şartlar aranmaktadır. Bunun yanı sıra başvuru işlemlerinin başlayacağı dönemde sandık görevlisi olmak isteyenler şartlar için yapılan duyuruları takip etmelidir.