Şanlıurfa’daki Bazda Mağaraları kültür ve turizm aktivitelerine yeni bir boyut kazandırdı

Şanlıurfa’daki Bazda Mağaraları kültür ve turizm aktivitelerine yeni bir boyut kazandırdı

Şanlıurfa'da bulunan ve türünün en eski sit alanı olarak kabul edilen Bazda Mağaraları ışıklandırılmış haliyle dünya kültür ve turizm aktivitelerine yeni bir boyut kazandırdı.

Işıklandırılmış Bazda Mağaraları Sanat Merkezi Projesi, dünyadaki kültür turizmi aktivitelerine yeni bir boyut kazandırarak tarih ve çağdaş yaşamın oldukça özel bir buluşma noktası olarak yansıyacak.

Projenin başlamasından itibaren dünya basını ve turistlerin çekim merkezi olarak gündeme oturması beklenen Bazda Mağaraları bu kez ünlü İngiliz gazetesi Financial Times’ta yer aldı.

Yapılması planlanan proje; çağdaş, aktif ve modern bir kültürel destinasyon kimliği ile Şanlıurfa’nın gözdelerinden biri olacak. Bölgeye sağlayacağı büyük bir ekonomik katkının yanı sıra eğitim ve kültürel gelişim açısından da öncü bir proje olması hedefleniyor. 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesinden sonra tanıtım açısından da önemli bir odak noktası haline gelen Şanlıurfa’nın; sürdürülebilirlik ve çeşitlilik bakımından yeni bir cazibe merkezi olacağına inanılan “Işıklandırılmış Bazda Mağaraları Sanat Merkezi Projesi”, Güzel Sanatlar Restorasyonu Uzmanı Michel Comte’un yüksek sanatçı kişiliği ve uluslararası bilinirliği sayesinden şimdiden ilgi olmaya başladı.

Comte’nin Suriye sınırına 50 km uzaklıktaki bir Türk kasabası olan Harran'daki arazi sanatı projesi, savaş ve kriz fotoğrafçılığından doğuyor.

TÜRÜMÜZÜN ‘EN ESKİ SİT ALANI’

Bazda Mağaralarının türümüzün ‘en eski sit alanı’ olarak nitelendirilen makalede Michel Comte’un uluslararası gazete olan Financial Times’da vermiş olduğu röportaj da bunu kanıtlar nitelikte. Makalede Bazda Mağaralarının uzaydan dahi görülebilecek fiziksel bir büyüklükte olduğu gibi bir iddiada da bulunulurken ayrıca destinasyon alanının güvenlik gerekçesiyle geleceğinden de endişe duyulduğuna dikkat çekiliyor. Yazıda ayrıca Michel Comte’nin çalışmasına Japon Mimar Mitsunori Sano’nun katkısına da yer veriliyor. Harran’ın insanların tarım yapmaya başlamadan önce aya tapılan bir yer olduğuna ve en eski yıldızları gözlemevi olduğuna gönderme yapılıyor.

ÇELİK, KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Projeye olan katkılarından dolayı Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, başta Michel Comte’a, Arhan Kayar’a ve Mitsunori Sano’ya teşekkürlerini ileterek; dünya ile yarışabilen markalaşan turizm yerleşkelerinin planlanması, turizm kentlerinin hızlı ve istikrarlı bir örgütlenmeye sahip olması hususunda el birliğiyle çalışmayı sürdürdüklerini ifade etti. Kaymakam Çelik, Işıklandırılmış Bazda Mağaraları Sanat Merkezi Projesi ile bölgenin tarihi doğasını, geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlayan güçlü bir çağdaş sanat projesiyle ilişkilendirileceğini; arazi sanatı heykelleri ve müdahale ile birleştirilen hafif bir kurulum sayesinde Harran’a küresel turizm olanaklarını açmak için yeni bir bakış açısı kazandıracağını ifade etti.

Bu arada her yıl, birbirini takip eden çatışmalarla neredeyse tamamen silinen bir bölge için kültürel bir destinasyon oluşumunda kireçtaşı kullanımından kaçınılıyor.

 

bazda-magaralari1.jpg

bazda-magaralari2.jpg

bazda-magaralari3.jpg

bazda-magaralari4.jpg

 

KAYNAK: BİHA/AJANSURFA