1. YAZARLAR

  2. ZİHNİ ÇAKIR

  3. SEYHAN'DA NELER OLUYOR, BELEDİYE Mİ 'GİZEMLİ ASKERLER'İN 'MİNİ KIŞLA'SI MI?
ZİHNİ ÇAKIR

ZİHNİ ÇAKIR

Yazarın Tüm Yazıları >

SEYHAN'DA NELER OLUYOR, BELEDİYE Mİ 'GİZEMLİ ASKERLER'İN 'MİNİ KIŞLA'SI MI?

A+A-

Adana’nın en stratejik ilçelerinden Seyhan’da CHP’li Belediye yönetimiyle ilgili Ankara’ya kadar ulaşan ve CHP Genel Merkezi'ni de karıştıran iddiaları yerinde dinlemek/doğrulamak için 3 günlük bir Adana seyahatinden -deyim yerindeyse dudaklarım uçuklayarak- döndüm. Bu sehayatteki izlenimlerimi ve edindiğim bilgileri de GİZEMLİ KADROLAŞMA ve RANT diye iki bölüm halinde sunmanın doğru olacağını düşündüm.

HERKESİN DİLİNDE SEYHAN

Adana’da hangi esnafın yanına otursan dilinde Seyhan Belediyesi.

Hangi siyasetçiyle hasbihal etsen ilk ve son sözleri Seyhan Belediyesi’nde yaşananlar.

Büyükşehir Belediye bürokratlarıyla oturduğunda ilk konu yine Seyhan Belediyesi.

Adana Adliyesi Seyhan Belediyesi ile ilgili konuşanlarla çalkalanıyor, emniyet koridorlarında Seyhan Belediyesi’ndeki skandallar konuşuluyor.

Kolluk ve yargıda Seyhan Belediyesi ile ilgili adeta bir kıvılcım bekleniyor.

Aslında sebebi açık…

Burada yaşanan SKANDALLAR CHP’lileri bile çileden çıkarmış. Malum ülkede en çok sesi çıkan onlar ya, Adana’da da onların sesi çıkmasa belki Seyhan’da 29 Mart 2019’dan sonra yaşanan gariplikler örtülüp gidecek.

Neler yok ki!..

FETÖ iddiaları havada uçuşuyor.

GAYRİMEŞRU ilişkiler gırla.

RANT desen bilhassa TEMİZLİK’te kallavi ÇALışMIŞlar…

“KARARGAHTAN” BAĞIMSIZ BİR “MİNİ KIŞLA”

Yerel basına da düşmüş en öne çıkan konu Seyhan Belediyesi’ni ‘küçük kışlaya’ çeviren Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın göreve gelir gelmez Özel Kalem Müdürü olarak atadığı damadı Ahmet Erkal Şenyurt'un belediyedeki kadro ve İCRAATLARI…

Mübarek adam kışlada temas ettiği kim varsa Belediyeye taşımış adeta.

Mesela Selahattin Şaş…

Şaş, Jandarma Genel Komutanlığı’nda Uzman Erbaş olarak görev yaparken GÖLGE BAŞKAN diye de bilinen Özel Kalem Müdürü damat eski Albay Ahmet Erkal Şenyurt tarafından Temizlik İşleri Müdürlüğü görevine getirilmiş.

Büyükşehir Belediye bürokratlarıyla yaptığımız görüşmelerde, Şaş’ın, yakın çevresi tarafından “ABLA” diye bilinen eşinin yakın akrabası olan İ.H.K’nın Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma suçundan ceza aldığı ve halen cezaevinde bulunduğunu öğrendik.

Adana medyasında MİNİK KIŞLA tanımlamasına haklı kılan diğer görevlendirmeler ise şöyle: Başkan Yardımcılarından Semih Sayınata 2006 ve 2015 yılları arasında TSK’da Piyade Subaymış. Bir diğer Başkan Yardımcısı Ramazan Doğru ise Kara Harp Okulu’nu Harita Mühendisi olarak bitirmiş ve TSK’da görev yapmış.

Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Fatma Özgül Ülkü de KIŞLA’dan getirilen bir başka isim. Ülkü, Kara Harp Okulu mezunu.

İşletme ve İştirakler Müdürü Mehmet Uygar Şanlı da 1999 ile 2019 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihbarat dahil bir çok birimde görev yapmış.

Seyhan Belediyesi’ndeki kadrolaşma politikasından kaynaklı olarak belediyeyi MİNİK KIŞLA’ya çevirmekle anılan Başkan Akay’ın damadı Şenkal’ın tercih ettiği isimlerden Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürü Fatma Özgül Ülkü’nün eşinin FETÖ’den ihraç edildiğini ve tutuklama kararı bulunduğunu ancak Almanya’ya kaçtığını Adana Büyükşehir Belediye bürokratlarından tutun Adana Adliyesine kadar konuşmayan yok adeta, herkesin dilinde bu konu.

Bütün bunlarla birlikte, Özel Kalem Müdürü Şenkal’ın belediyeyi MİNİ KIŞLAYA çevirdiği değerlendirmelerine sebep olan bütün bu isimlerin TSK’dan ayrılış tarihlerindeki gizem. Kendisi dahil neredeyse tüm isimlerin emeklilik ya da ayrılma süreçlerinin, TSK’daki FETÖ ile mücadele iradesinin doruğa çıktığı dönemle örtüştüğü görülüyor.

Bu arada Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın, göreve geldikten sonra çalışmayı tercih ettiği ilginç isimler de var. Mesela FETÖ’nün Seyhan Belediyesi’nde egemen olduğu dönemde önemli görevler üslenen Manolya Gümüşay ve Ayşe Aksay.

Manolya Gümüşay Strateji Müdürü. Manolya Gümüşay, Başkan Akay’ın damadı da olan Özel Kalem Müdürü eski Albay Ahmet Erkal Şenyurt’un mevhum-u mesai kavramı gözetmeden adeta 24 saat esasına dayalı en yakın MESAİ arkadaşlarından biri olarak gösteriliyor.

Park ve Bahçeler Müdürü Ayşe Aksay’ın ise, muhtarlar ve vatandaşların tüm şikayetlerine, işini yapabilme ehliyeti tartışmalı olmasına rağmen Başkan Akay’ın damadı ve Özel Kalem Müdürü Şenkal tarafından korunduğu, bunun karşılığında da mal ve hizmet alımına dair ihale evraklarını “hiç okumadan” imzaladığı belirtiliyor.

Seyhan Belediyesi’nde en çok tartışılan bir diğer isim ise PKK’lılara avukatlık yaptığı artık tüm Adana tarafından bilinen Funda Buyruk. Buyruk da Başkan Akay tarafından Başkan Yardımcılığına getirilen bir isim…

Adana’da kiminle otursanız işittiğiniz bu çarpık kadrolaşmanın yanısıra konuşulan diğer bir konu ise RANT…

Seyhan Belediyesi Temizlik İhalesi ile 40-50 milyon TL’lerle ifade edilen tek kalemlik bir RANT bu üstelik. Dahası sadece Temizlik İhalesi değil, diğer birimlerdeki doğrudan alımlardan ihalelere her taraftan RANT kokusu…

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.