SGK 35 bin kişiyi mercek altına aldı: Sigortalı Gibi Görünenlere Büyük Darbe! Tüm hakları yanacak…

SGK 35 bin kişiyi mercek altına aldı: Sigortalı Gibi Görünenlere Büyük Darbe! Tüm hakları yanacak…

SGK kendilerini çalışıyor gibi göstererek emekli olmaya çalışanlar hakkında soruşturma başlattı. Şu anda 35 bin kişi mercek altında. Bu kandırmacanın bedeli ise çok ağır. İşte sahte sigortalıların alacakları cezalar…

Hiç prim ödemeden emekli olmak için sahte sigorta yaptıranlar için kötü bir haber geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigorta evraklarında sahtecilik yapan 35 bin 612 kişiye sıkı denetim uyguladı. Gerçeğe aykırı olarak sigortalı olduğunu iddia edenlerin sigortaları iptal edilecek ve ödedikleri primler yakılacaktır. Ayrıca emekli olmuşlarsa aylıkları kesilecek, aylık ve tedavi giderlerini faiziyle birlikte ödemek zorunda kalacaklar.

SGK'dan emekli olmak mevzuat gereğince hem daha kolay hem de daha avantajlı olduğundan Bağ-Kur'lu olan çalışanlar SGK’ya geçip çalışmadıkları halde kendilerini sigortalı olarak gösterebiliyor. SGK bu konuda isteğe bağlı sigortalılık imkanı sağlasa da çoğu vatandaş bu yolu seçmiyor. Bu yüzden SGK bu dolandırıcılığı incelemeye başladı ve çok önemli verilere ulaştı.

SAKIN BUNU YAPMAYIN!

Bir kişinin çalıştığı için sigortalı olabilmesi için fiilen bir işverene bağlı olarak çalışması veya 4B (Bağ-Kur) kapsamında faaliyet göstermesi gerekir. Herhangi bir işte çalışmayan kişinin sigortalı gösterilmesi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında idari ve cezai yaptırımlara tabidir.

Sahte işyerlerinin ve sigortanın tespiti için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yoğun çalışmalar yürütüyor. 2016 yılında yürütülen Sahte İşyeri ve Sahte Sigorta Tespit Projesi kapsamında 4,6 milyon aktif/pasif işyeri, 100'e yakın parametre ile sahte olma olasılıklarına göre sınıflandırıldı. Yapılan denetimler sonucunda sahte işyerlerinin ortalama çalışma süresi 1.022 günden 360 günün altına düşürüldü. 2022 yılında yapılan denetimlerde 711 adet sahte iş yeri ve 35.612 adet sahte sigortalı tespit edildi. Sosyal güvenlik müfettişleri 2.513 sahte işyeri ve 124.373 sahte sigortalı tespit etti.

AĞIR CEZALAR VERİLİYOR

sgk-35-bin-kisiyi-mercek-altina-aldi-sigortali-gibi-gorunenlere-buyuk-darbe-tum-haklari-yanacak.png

Sahte sigortası olanların sigortaları iptal edilecek, ödenen primler SGK'ya gelir kaydedilecek. Emekli olduktan sonra asılsız olarak sigortalı olduklarını beyan edenlerin aylıkları kesilecek, emeklilik başlangıcından itibaren ödenen aylıklar ve tedavi için yapılan harcamalar gecikme faizi ile iade edilecektir. Sahte sigorta yaptıran ve çalışmayanları sigortalı gibi gösteren işverenler hapis cezasına çarptırılabilir.