Sigaraya yapılacak 10 TL zam için tarih verildi!

Sigaraya yapılacak 10 TL zam için tarih verildi!

Daha önce sigaraya yıllık en fazla 2 defa zam yapılırken şimdi yılda 5-6 defa zam yapılıyor. Bu önümüzde ki Temmuz ayında yapılması planlanan sigara zammı ise yine öne alındı ve 10 TL zam geleceği belirtildi ve buna ilişkin tarih bile verildi.

Merkez Bankası’nın cari açığı yükseldikçe yükseliyor. Son 4 ay içerisinde TCMB’nın cari açığı yaklaşık 378 milyar doları buldu. Önümüzde ki en geç 1 yıl içerisinde ödemesi gereken dış borç miktarı ise 203 milyar dolar. Buna karşı Merkez Bankası’nda döviz rezervleri EKSİ 73,3 milyar dolar. Dahası, cari açığın yıl sonuna kadar 1,5 Trilyonu geçeceği öngörülürken dolar kurunun artması ile bu cari açığın çok daha yukarılara çıkabileceğinden endişe ediliyor.

Merkez Bankası’nın cari açığının giderek yükselmesi, önümüzde, tüm yurt genelinde aralıksız ve sağanak bir şekilde gelecek zamlara işaret ediyor. Tabi ilk zamlar her zamanki gibi sigara ve alkol fiyatlarına yapılıyor. Yine gelenek değişmeyecek ve başta sigara ve tüm alkol çeşitlerine büyük bir zam geleceği belirtildi.

Sigaraya 10 TL zam geleceği belirtildi ve buna ilişkin tarih bile verildi. Belirtilen tarihe bakıldığında Temmuz ayı bile beklenmeyecek ve seçim sonrasında sigaraya devasa bir zam yapılacak. Bu zam haberini veren Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sigaraya ne zaman zam yapılacağını açıkladı.

Şu anda tedarik konusunda büyük bir sıkıntı çektiklerini belirten Aybaş, şu anda sigara firmalarının sınırlı sayıda sigara verdiklerini belirtti. Üreticilerin ‘’bandrol yetişmedi’’ bahanesi ile marketlere sınırlı sayıda sigara verdiklerini iddia eden Aybaş, sigaraya 10 lira zam yapılacağının altını çizdi.

Sigaraya ne kadar zam gelecek ve ne zaman gelecek sorusunu cevaplayan Aybaş şu değerlendirmelerde bulundu;

“5 Haziran’da sigaraya zam gelme olasılığından söz ediliyor. Firmaların üst düzey yetkililerine göre gelecek olan zam 10 TL’yi bulur ancak oluşacak tepkiden dolayı bunun gerçekleştirilmeyeceği söyleniyor. Ancak kesin olmamakla birlikte, 3 TL ila 5 TL aralığında bir zam yapılabilir.”