Şok açıklama! 'Tüm bombaların anası’ ilk kez atıldı

Şok açıklama! 'Tüm bombaların anası’ ilk kez atıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ordunun Afganistan'da cephaneliğinde bulunan ve nükleer olmayan en büyük bombayı kullandığını duyurdu.

ABD Hava Kuvvetlerinin, Afghanistan’ın Nangahar  şehrinde bir DEAŞ-Horosan kompleksine "nükleer olmayan en büyük bomba" olarak  bilinen GBU-43 bombası ile hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

AA muhabirine konuşan Savunma Bakanlığı Sözcülerinden Adam Stump,  saldırının yerel saatle sabah 7.32’de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla  gerçekleştirildiğini kaydetti.

Stump “Saldırı, Nangahar’ın Archin kasabasında DEAŞ-Horosan grubunun  tünel kompleksinde temizlik yapmadan önce ABD ve Afgan Kuvvetlerine yönelik riski  en aza indirgemek ve DEAŞ Horosan Militanlarına en fazla zararı vermek için  tasarlandı.” dedi.

Saldırı emrinin ABD Afganistan Komutanı John Nicholson tarafından  verildiğini ifade eden Stump, söz konusu bombanın ABD envanterindeki en büyük  nükleer olmayan bomba olduğunu söyledi.

Stump ayrıca söz konusu saldırının uzun zamandır planlandığını ifade  etti.

ABD ordusunda MOAP (Massive Ordianance Ariblast Bomb) kısaltması ile  de bilinen bombaya “tüm bombaların anası” da deniliyor. ABD'nin söz konusu  bombayı ilk kez çatışma alanında kullandığı belirtiliyor.

TÜRKİYE