SON DAKİKA! 2023 seçim tarihi belli oldu! Ak Parti son noktayı koydu! 14 Mayıs'ta yetişmezse bu tarihte kesin...

SON DAKİKA! 2023 seçim tarihi belli oldu! Ak Parti son noktayı koydu! 14 Mayıs'ta yetişmezse bu tarihte kesin...

Depremin ardından geçtiğimiz günlerde Ak Parti'li Bülent Arınç deprem etkisi nedeniyle seçimlerin 6 ay hatta 1 yıl içerisinde yapılmaması gerektiği yönünde açıklama yapmıştı. Bu Ak Parti'den gelen açıklama ise seçim tartışmalarına son noktayı koydu.

Türkiye'de yaşanan asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki peş peşe gelen depremler adeta tüm ülkeyi sarstı. Deprem bölgelerinde 3 ay süre ile OHAL ilan edildi ve ülke genelinde Milli Yas İlan edildi.

63ce6fd186b2472740c6cc1f.webp

Ak Parti 2023 seçimleri için tarih verdi! 14 Mayıs'ta yetişmezse bu tarihte kesin...- Kahramanmaraş depreminin etkilediği 11 ilde yaşanan felaketin 13'üncü gününe gelindiğinde can kaybı sayısı günden güne artarken bir yandan da 2023 yılının 14 Mayıs Pazar günü olarak belirlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ne olacağı halk tarafından sorgulanmıştı.

1637998306477-l-1.jpg

Ak Parti'nin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde seçimlere dair sosyal medya hesabından 'Anayasalar kutsal metinler değildir' diyerek seçimlerin yasalar dışında değiştirilebileceğini ve deprem nedeniyle seçimlerin ileri bir tarihe ertelenebileceğini belirtmişti. 1674109183620-arinc.jpg

Ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Biz şu an can kurtarma derdindeyiz. Şu ana kadar seçimle ilgili herhangi bir şeyi toz zerresi kadar bile konuşmadık. Bunu konuşmaya utanırız' diyerek seçim tarihi konusunu kapatmıştı.

AK PARTİ SON TARİHİ VERDİ

Bugün Adalet ve Kalkınma Partisi'nden bir son dakika açıklaması geldi. Ak Parti'den yapılan açıklamaya göre 'seçimin 14 Mayıs’ta, yetişemezse zamanında, yani 18 Haziran’da' yapılması vurgulandı.

18 Haziran tarihinde yapılması halinde yine Anayasa'da belirtilen ibre gereğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar aday olup olamaması ise ikinci bir tartışmayı alevlendirecek görülüyor.