SON DAKİKA! Sağlık Bakanı Koca 'SALGIN' iddiaları ardından 'Kahramanmaraş'a seslendi! Herkes bu aşıyı yaptırsın

SON DAKİKA! Sağlık Bakanı Koca 'SALGIN' iddiaları ardından 'Kahramanmaraş'a seslendi! Herkes bu aşıyı yaptırsın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde deprem bölgeleri özelinde salgın hastalıkların yaygınlaştığı iddialarına ilişkin açıklamalarını yapmasının ardından Kahramanmaraş'a özellikle bugün seslenerek uyarılarda bulundu.

Türkiye 6 Şubat günü adeta büyük bir facia yaşamış ve asrın felaketi ile yüzleşmişti. Kahramanmaraş merkezli depremlerle tam 11 il neredeyse tuzla buz olmuştu. Can kaybı sayısı günden güne artarken enkaz altından sağ olarak kurtarılan depremzedeler ve illere olan yardım sebebiyle oluşan insan kalabalığı nedeniyle hijyen sorunu oluşmaya başlamıştı.

elazig-deprem-dha.jpg

SON DAKİKA! Sağlık Bakanı Koca 'SALGIN' iddiaları ardından 'Kahramanmaraş'a seslendi! Sakın bunu yapmayın...- Hijyen sorunlarının baş göstermesiyle birlikte salgın hastalıkların yaygınlaştığı ve ölümcül boyutlara ulaştığı konusunda iddialar da ortaya atılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sahra Hastanesi'nden halka seslenerek yalnızca çiçek hastalığı vakası görüldüğünü duyurmuştu.

Ancak yaşanan faciadaki en büyük sorun şebeke suları ile olan sıkıntı olmuştu. Klorlama yapılamadığı için içme suyu için insan sağlığına zararlı uyarıları yapılmıştı. Fahrettin Koca illerdeki su sıkıntısını dile getirmiş ve ambalajlı gıdalar kullanılması hususunda uyarmıştı.thumbs-b-c-af2842efb01ce735ebc99f8129fac591.jpg

SAHRA HASTANESİ MESAJI

Koca bugün yaptığı açıklamada, deprem bölgelerindeki sağlık sorunları hakkında, '101 sağlık evi hizmet veriyor. Türkoğlu Devlet Hastanemiz, Nurhak Devlet Hastanemiz ağır hasarlı durumda. Elbistan Devlet Hastanemiz hasara uğramamıştır. Sahra hastanelerimizin eczaneleri ve mobil eczanelerimiz bulunmaktadır. İlaç temini ile ilgili bir sorunumuz yok. İlimizdeki sağlık görevlisi sayısı 3 bin 747'dir. Kahramanmaraş'ta 1789 ameliyat yapıldı. 9 hastanemiz evde sağlık hizmeti vermeye devam ediyor' diyerek hastanede her şeyin yolunda olduğunun altını çizdi.

TETANOS AŞISI YAPTIRIN

Koca ayrıca, 'Depremin ilk günlerinden itibaren su klorlama numunesi alıyoruz. Gerekli önlemler alınmıştır. Şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmayalım. Su hayattır hep öyle kalsın, hastalık sebebi olmamıştır. Halk sağlığını tehdit eden unsur şu an yoktur. Tetanosa neden olan mikrop kolayca bulaşabilir. Tedbire büyük önem veriyoruz. Sizlerden çok hafif de olsa hafif yara aldıysanız tetanos aşınızı yaptırın' ifadelerini kullandı.