Stephen Hawking Suriye'deki iç savaş için ne demişti?

Stephen Hawking Suriye'deki iç savaş için ne demişti?

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, 2014 yılında kaleme aldığı yazıda Suriye'de yaşanan iç savaşı 'iğrenç' olarak nitelemiş, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı.

Dünyanın en büyük düşünürleri arasında gösterilen İngiliz fizikçi Stephen Hawking 2014 yılında kaleme aldığı bir yazıda Suriye'de yaşanan iç savaşı 'iğrenç' olarak nitelemişti.

Bilginin ve teknolojinin günümüzde hızla geliştiğini belirten Hawking, medeniyetin bu kadar gelişmişliğine rağmen insanoğlunda hala 'agresif dürtülerin' bulunduğuna dikkat çekti.

Suriye'de yaşanan ve insan hakları örgütlerine göre 500 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği iç savaşla ilgili 2014 yılında görüşlerini aktaran Hawking, "Bugün modern teknoloji Suriye'de kendisini bomba olarak, kimyasal ve diğer öldürücü silahlar olarak gösteriyor. 100 binden fazla insan ölmüşken ve çocuklar hedef alınırken bunu izlemek ahlaklıca değil." demişti.

Yazısında 'Suriye'de olanlar iğrenç bir durum' diyen Hawking, "Dünya da bunu uzaktan seyrediyor. Nerede bizim duygusal zekamız, nerede kolektif adalet? Suriye'de çocukları korumak için birlikte çalışmalıyız. Ben bir baba olarak Suriyeli çocukların acısını hissediyorum ve artık buna yeter diyorum." sözleriyle uluslararası toplumun duruşunu eleştirmişti.

Kamuran Samar - Euronews