Tapuda sakın bunu yapmayın! Başınız büyük derde girer

Tapuda sakın bunu yapmayın! Başınız büyük derde girer

Tapuda bunu yapanlara büyük para cezaları veriliyor. Hatta eve bile el koyabiliyorlar.

Tapuda sakın bunu yapmayın! Başınız büyük derde girer: Tapuda yapılan bazı hatalar veya vergiden kaçmak için bilerek yapılan bazı durumlar daha sonra ortaya çıktığında başınız büyük derde girebilir. Şöyle ki gayrimenkul alım satımı esnasında alıcının ve satıcının dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi olan rayiç bedel konusudur.

Rayiç bedelin kelime anlamı bir gayrimenkulün alım satım bedeli demektir. Gayrimenkul alım satımlarında tapuda belirtilen tutarın üzerinden ödenmesi gerek tapu harcı yüzde 4'tür. Bu bedel satış işlemlerinde daha az ödenebiliyor. Bunun yapılmasının sebebi ise tapu harcını daha az ödemek. İşte tapu sahipleri bu hataya sakın düşmeyin. Başınız büyük derde girer.

TAPUDA SAKIN BUNU YAPMAYIN

Bir gayrimenkulün satışı esnasında tapuda beyan edilen satış tutarının yüzde 4'ü tapu harcı olarak ödenmektedir. Tapu satış işlemi gerçekleştirildiği anda evin satış tutarı ne kadarda o tutar üzerinden hesaplanması gerekmektedir. Fakat bazen daha az tapu harcı ödemek için bu işlemlerde tapu bedeli daha düşük gösterilmektedir. Böyle olunca daha az harç ücreti ödemesi gerçekleştirilmektedir. Daha sonra bu işlemin ortaya çıkması ise çok daha büyük para kaybına sebep olabiliyor. Hatta eviniz bile elinizden gidebilir.

Peki bu durumun ortaya çıkması sonrasında ne tür cezalar verilmektedir? Eksik ödenen tapu harcı tutarı ve bu tutarın yüzde 25'i ceza olarak tahsil edilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu konu ile ilgili bazı söylemlerde bulundu. Tapuda harç bedelinin olduğundan daha düşük gösterilmesi hakkında yapılan açıklamalar ise şu şekilde;

"Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var."