TİM'den döviz yorumu

TİM'den döviz yorumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası ve hükümetin gereken tedbirleri alması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kur artışını ihracata katkı olarak görmediklerini, volatilitenin önlenmesi için Merkez Bankası ve hükümetin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Büyükekşi Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Mevcut kur seviyesinin gerçekçi olmadığını belirten Büyükekşi reel sektörün etkilenmemesi için adım atılması gerektiğini vurguladı.

Büyükekşi "İhracatçı açısından bakılırsa dünyada talep sürüyor. Bugün itibariyle ihracatımızda yüzde 12 artış var. Cari açığı kontrol etmek için döviz ihtiyacı var, bunu sağlamak için üretici firmaların ihracat yapması lazım. Biz geçen yıldan beri tüm firmaları ihracatçı olmaya davet ediyoruz. Kur artışını da ihracata katkı olarak görmüyoruz tam tersi ekonominin gerektirdiği kur bizim açımızdan daha önemli. İhracatın artışı katma değer, inovasyon, tasarım ve markayla olmalı.

Ekonominin düzene girmesi için volatilitenin bir an önce azaltılması için bir yandan Merkez Bankası'nın, bir yandan hükümetimizin gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz. Piyasa çok sığ, bu sığ piyasada volatilite yüksek oluyor. Reel sektörün etkilenmesinin bertaraf edilmesi için mutlaka devreye girilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.