1. YAZARLAR

  2. MUHTEŞEM TIRAŞ

  3. TROYA MÜZESİ'NDE PKK PROPAGANDASI MI?
MUHTEŞEM TIRAŞ

MUHTEŞEM TIRAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

TROYA MÜZESİ'NDE PKK PROPAGANDASI MI?

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İlk Tunç Çağı'ndan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olan Troya Antik Kenti'nden çıkan ve dünyanın çeşitli müzelerinde sergilenen eserlerin tek bir yerde toplanması için Çanakkale'de Troya Müzesi inşa etti. Müze geçtiğimiz günlerde hizmete girdi.
Güzel bir hizmet, emeği geçenleri kutluyoruz.
Ancak Çanakkale'de yaşayan bir vatandaşımız, müzenin, birilerinin çirkin emelleri doğrultusunda sinsice PKK propagandasına alet edildiğini söyleyerek; söz konusu suistimal konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uyarılması için yardım istemiş.

Konu şu:
Troya Müzesi'nin ikinci katında "Anadolu'da Sözlü Gelenek" adıyla bir pano düzenlenerek teşhire açılmış. Şimdi sorsam size, "Anadolu'da sözlü gelenek" deyince aklınıza kimler gelir?
Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Erzurumlu Emrah, Muharrem Ertaş, Aşık Veysel ve daha birçok önemli isim.
Peki "Evdale Zeynike" adında bir Kürt Halk Ozanı duyanınız var mı? Ben duymadım. Herhangi bir Kürt arkadaşımdan, tanıdığımdan da duymadım.
Fakat konudan haberdar olduktan sonra hemen kısa bir araştırma yaptım. Gördüm ki, hakkında doğru dürüst bir bilgi bile bulunmayan ama PKK ve uzantısı olan yan örgütler tarafından sembolleştirilmeye çalışılan, yine bölücü yayın kuruluşları tarafından yüceltilip parlatılmaya çalışılan bir isim. Hatta örgüt tarafından heykeli de yapılmış.
Bahsettiğimiz o panoda "Homeros Köşesi" adında bir bölüm var. İşte o köşede Anadolu'da Sözlü Geleneğin Temsilcisi olarak bu Evdale Zeynike'ye yer vermiş müze yetkilileri. Elbette yetkililerinin işine karışmak haddimiz değil. Mevzuata uygun yasal bir teşhir neticede. Lakin kafa karıştırıcı.
Buradan sormak isterim Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve Bakanlığın Çanakkale'deki yerel temsilcilerine:
Evdale Zeynike, bir müzede tanıtımı yapılacak kadar önemli bir halk ozanıysa, halk neden tanımıyor?
Peki halkın ekseriyetinin tanımadığı, bilmediği, geniş kitlelere malolmamış bir ismin o panoda ne işi var?
Türk/Kürt/Alevi... Yüzyıllar boyu sözleri, eserleri nesilden nesile aktarılmış nice büyük ozanlar gelmiş geçmiş bu topraklardan. Neden o isimlerden
biri değil de PKK tarafından efsaneleştirilip bölücülük sembolü haline getirilmeye çalışılan bir isim!
Bir işgüzarın sebep olduğu masum bir teşhir mi? Mevzuata uygun sinsi bir PKK propagandası mı?

1-153.jpg

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum