Trump'ın gümrük vergisi kararı! Dünya ayağa kalktı...

Trump'ın gümrük vergisi kararı! Dünya ayağa kalktı...

Kendi partisi içinden dahi muhalefetle karşılaşmış olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Perşembe günü ithal çelik ve alüminyum için ek gümrük vergileri kararnamesini imzalaması tüm dünyada yankı buldu.

Çeşitli ülke liderleri ve yetkilileri basının karşısına geçerek konuya ilişkin ABD'ye mesajlarını iletti.

Japon Kabine Sekreteri Yoşihide Suga:

"Vergi kararının detaylarını ve Japon endüstrilerine olacak etkisini inceledikten sonra Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde ne gibi adımlar atacağımıza karar vereceğiz. Bununla birlikte ülkemizin bu vergi kapsamı dışında tutulmasını da talep etmeye devam edeceğiz."

Avustralya Başbakanı Malcolm Tumbull:

"Amerika'nın ülkemize ticaret fazlası bulunuyor. Üstelik oldukça büyük bir rakamdan bahsediyoruz. Dolayısıyla mesjaımız gayet basit: İster stratejik ilişki, ister ekonomik ilişki veya ister ticari ilişki, ne açıdan bakarsanız bakın ABD'nin Avustralya'ya çelik ihracatı için ek vergi koymasına ihtiyacı yoktur.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland:

"Kanada'nın ABD'ye herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturabileceği hususu akıl almaz bir düşünce. Son dönemde Amerikalı mevkidaşlarımızla gümrük vergileri konusunda Kanada'ya istisna sağlayacak son derece önemli çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar devam etmektedir. Bu gümrük vergileri de tamamen kaldırılana kadar da çalışmalarımız devam edecektir."

Detayları ve şartları kamuoyunda henüz net olarak bilinmeyen vergiler 15 gün içerisinde uygulanmaya başlanacak. Vergi nedeniyle zarara uğrayacak olan ülkeler şimdi atılacak karşı adımları planlıyor.