1. YAZARLAR

  2. MUHTEŞEM TIRAŞ

  3. TTÖ-TWİTTER Terör Örgütü'ne "DUR" denmeli!
MUHTEŞEM TIRAŞ

MUHTEŞEM TIRAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

TTÖ-TWİTTER Terör Örgütü'ne "DUR" denmeli!

A+A-


15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı halkın organize olmasını engellemek için Twitter'ın bir şeytanlık yapabileceği aklıma gelmiş; bunun üzerine daha ilk dakikalarda, Twitter üzerinden sağlanan iletişimin kesilebileceği uyarısıyla beraber; "Birbirimizle irtibatın kopması durumunda, hiçbir yönlendirme beklemeden "darbecilerin canını almaya odaklanmamız" gerektiği yönünde çağrı yapmıştım mealen.

Twitter o gece operasyona dahil olmadı yahut dahil edilmesine gerek görülmedi. Ancak ilerideki muhtemel bir kaosta aktif rol üstleneceğinin açık işaretlerini verdi, vermeye de devam diyor.

Zira 15 Temmuz'dan sonra FETÖ ve PKK hesaplarına yol verip yerli ve milli kullanıcılara karşı açıkça saldırı başlattı. Terör örgütlerinin bu mecradaki etkili hesaplarını özenle koruyup kollarken; ülkesine sahip çıkan güçlü hesapları bazen gerekçesiz, bazen de komik gerekçelerle tamamen kapattı, kapatmaya da devam ediyor. Dahası, sesini kestiği kullanıcıları dijital sürek avıyla takip edip tekrar hesap açmasına da mâni olmakta. Yani, hesabını kapattığı kişiye diyor ki; "senin bu mecrada kendini ifâde etmene bir daha asla müsaade etmeyeceğim" Aynı operasyona ben de mâruz kaldım. Görüntülenme sayısı aylık 3,5 milyona kadar ulaşan 8 senelik hesabımı kapattılar. Sonrasında açtığım ikinci hesabı da kısa sürede kapattılar. Maalesef üçüncü hesabımın akıbeti de aynı oldu. Benim gibi daha nice kullanıcının hesabını göz göre göre doğradılar.
Derin güçlerin legal operasyon ayağı durumundaki Twitter'a yol gösterenler ise FETÖ'nün kurup organize ettiği binlerce sahte hesap. FETÖ işaretliyor, Twitter vuruyor.
Devletin, neredeyse hiçbir kontrol ve yaptırım imkanına sahip olmadığı bu şirketin istediği gibi at oynatmasının, kaos mühendisliği yapmasının önüne nasıl geçilebilirdi? Bunun için siyasi bir iradeye ihtiyaç olduğu bilinciyle sorunu CİMER'e iletmiş; terör örgütleriyle işbirliği yapan bu kurumun, ülkemiz için ciddi bir "Milli Güvenlik" sorunu olduğunu, hafife alınmaması gerektiğini, mutlak surette Türkiye'de temsilcilik açıp yerel kanunlara tâbi olması gerektiğinin altını çizmiştim. Aksi halde maazalllah "yeni bir darbe girişimi, büyük bir deprem, savaş hali vs. gibi muhtemel bir kaos ortamında, ülkemizin başına akla hayale gelmeyecek belâlar açabileceğini de belirtmiştim.
Twitter'ın böylesi bir durumda bütün milli hesapların sesini anında kesebileceğini; devreye alacağı sahte hesaplar üzerinden çok tehlikeli kışkırtmalarla vahim olaylara sebep olabileceğini bir düşünsenize.

Yaptığım başvurunun, Cumhurbaşkanına veya danışmanlarına iletilmesi gerekirken, CİMER'deki yetkililer ne yapmış biliyor musunuz?
Konuyu, BTK'ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yönlendirmişler! BTK ise "kuruma ait web sitesinden ihbarda bulunmam gerektiği" şekilde bana akıl vermiş!
Şaka gibi. Güler misin ağlar mısın?
Anlaşılan o ki CİMER'deki görevliler ya okuduklarını anlamıyor yahut yeterli iş disiplinine sahip değiller.

Gelelim medyaya...
Twitter denen melun örgütün üzerine cesaretle gidebilen bir tek Fatih Tezcan var. Onun dışında, dokunmaya cesaret edebilen, operasyonlara dikkat çekebilen kimse görmedim desem yeridir. Hemen hepsi üçmaymunu oynamakta.
İki ihtimal var; ya görünmez bir el Twitter'ın pis operasyonlarına dair haber yapılmasına engel oluyor yahut yazar çizer, programcı konumundaki medya mensupları, kendi hesaplarını da kapatabileceği ihtimaliyle Twitter'a bulaşmaktan korkuyor.
Devletimiz de medyamız da "yandan geçmeye" devam ettiği sürece, korkarım ki 2019 yerel seçimlerine kadar bu mecrada etkili, yerli ve milli hesap kalmayacak.

Bu şikayetim bir operasyona maruz kaldığımızın göstergesi olarak arz edildi. Düşmandan merhamet beklemenin saflık olacağı herkesçe mâlum. Düşmanın ne yaptığını ve neler yapabileceğini bilmek ve tedbir almak aklın gereğidir.

"Yerli yazılım" gerekliliği konusuna girip uzatmayacağım.
Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bütün yetkililere çağrımdır!
Şu an Twitter'a acilen etkili bir erişim yasağı koyarak masaya oturmalısınız.
Aksi halde!...
"Aksi halde"sini, iki nokta üst üste koyup devletimizin danışman kadrosunun analiz ve öngörülerine bırakıyorum.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum