Tüm memurlara 4.500 TL’ye kadar kira yardımı düzenlemesi geliyor!

Tüm memurlara 4.500 TL’ye kadar kira yardımı düzenlemesi geliyor!

Bakanlık başta İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirler başta olmak üzere tüm memurlara kira yardımı yapacak. Buna ilişkin bir düzenleme yapacakları bildirilirken kira desteğinin en fazla 4.500 TL olacağı belirtildi.

Türkiye’de ki kiralar anormal bir şekilde son bir yılda ortalama yüzde 127 ile 134 arasında arttı. Bu fahiş kiralar karşısında özellikle asgari ücretliler ve memurlar maaşları ile bir kirayı bir karşılayamayacak düzeye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda yeni adımların ve yaptırımların olacağına işaret ederken, ilgili bakanlıkların tüm memurlara 4.500 TL’ye kadar kira yardımı yapacağı belirtildi.

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi fiyatların en çok arttığı büyükşehirler başta olmak üzere memurlara kira yardımı yapılacak. Kira yardım miktarları görev yaptığı il ve ilçeye göre değişecek. Buna göre en düşük 1.700 TL, en yüksek 4.500 TL olmak üzere maaşlara ek olarak bir kira desteği sağlanacak.

En düşük memur maaşlarının 2023 Temmuz ayında 22 bin TL’ye kadar çıkacağı belirtilirken, kira yardımı düzenlemesinin ne zaman hayata geçeceğine dair henüz kesin bir tarih verilmedi. Ama buna ilişkin bakanlıkların bir düzenleme yapma hazırlığında olduğu belirtildi.

Bu kira yardımı aynı zamanda Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da radarındaydı. Kemal Kılıçdaroğlu kira fiyatlarının aşağılara çekilmesi için öncelikli olarak mültecilerin kendi ülkelerine dönmeleri, yabancılara konut satışlarının durdurulması gerektiğini belirtti. Buna ilaveten tüm asgari ücretlilere, memurlara ve emeklilere; mülteci krizi çözüme kavuşana kadar en az 4.500 TL ek kira desteği sağlanacağını belirtmişti.

TRT ekranlarından bu durumu değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin ‘’kira fiyatlarına bakılacak, ortalama kiralar ve oradaki diğer gıda fiyatları da belki değerlendirilecek. Bu geçinme endekslerine göre belki de belli bir kademelendirme olabilir. İstanbul, Ankara, İzmir ya da diğer farklı şehirlerde bu artışların miktarları durumları değerlendirilip ona göre hayatı kolaylaştıracak tutar belirlenir” dedi.