Türkiye Katar için harekete geçti!

Türkiye Katar için harekete geçti!

Bir takım Arap ülkeleri tarafından ambargo uygulanan ve 4 haftalık tahıl stoku kalan Katar'da halkın gıda ve su ihtiyacı için Türkiye harekete geçti. Ülkeye yönelik gıda tedariğin Katar'a ait kargo uçaklarıyla yapılması planlanıyor.

Türkiye, sekiz ülkenin diplomatik ilişkileri keserek ve hava sahasını kapatıp abluka altına almaya çalıştığı  Katar'da halkın gıda ve su ihtiyacını karşılamak için harekete geçiyor.  Katar, üç gün önce başlayan diplomatik krizin ardından gıda ve su tedarikini güvence altına almak için  Türkiye ve  İran'la görüştüğünü açıkladı.  Katar'dan bir heyetin de  Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

GIDA VE TEMEL MALLAR

Katar, başlıca tedarikçileri  Suudi Arabistan ve  Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yaptırımları nedeniyle ortaya çıkması olası gıda, su sıkıntısını gidermek için harekete geçti.  Katar hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamada  Türkiye ve  İran'la gıda tedariki konusunda görüşmelerin yürütüldüğünü bildirdi. Gıda ve suyun  Katar Havayolları'na ait kargo uçakları ile taşınmasının planlandığı bildirildi.

4 HAFTALIK TAHIL STOKU

Ülkenin 4 haftalık tahıl stokunun olduğu,  Katar hükümetinin  Doha'da stratejik gıda stoklarının bulunduğu belirtildi.  Katar, ülkenin gıda ihtiyacının yüzde 90'ını ithalatla karşılıyor. Ülkenin yıllık gıda ithalatı yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Ülkenin gıda ithalatında  Birleşik Arap Emirlikleri ile  Suudi Arabistan ilk iki sırada yer alıyor. İthal ürünlerin yüzde 40'ı da  Suudi Arabistan sınırından geçerek  Katar'a giriyor.  Katar, hayvansal ürünleri,  Suudi Arabistan ile  Avustralya'dan alırken, taze ürünleri  Hindistan ile BAE'den alıyor. Öte yandan  Brookings Enstitüsü  Doha Merkezi Araştırmacısı Luiz Pinto,  Katar'ın Dolphin boru hattından  Birleşik Arap Emirlikleri'ne doğalgaz sağlamaya devam edeceğini söyledi.

BAE VE S. ARABİSTAN İLK SIRADA

Katar'ın itallatında iki ülke ön plana çıkıyor. İşte rakamlar;

Katar'ın toplam ithalatı 32.5 milyar dolar

Yıllık gıda ithalatı 5 milyar dolar

BAE'den gıda ithalatı 377 milyon dolar

S.  Arabistan'dan gıda ithalatı 526 milyon dolar

BAKANLIKLAR YAKIN TAKİPTE

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bütün bakanlıklara gelişmeleri yakından izlemeleri talimatı verdi.  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda  Katar'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, şirketlerin ekonomik menfaatlerinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli her türlü tedbirleri aldıklarını söyledi. İlgili bütün bakanlıklar dün gün boyu  Katar'daki gelişmeler ışığında atılacak adımları değerlendirdi. Gıda ve su gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik teknik ayrıntılar heyetlerin yapacağı toplantılar sonrası netleşecek.

YENİ BİR KAPI AÇILIR

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı  Mehmet Büyükekşi, Türk ihracatçılar olarak  Katar'ın gıda ve su talebini karşılamaya hazır olduklarını söyledi.  Katar'ın gıda ithalatında  Türkiye'nin neredeyse payı olmadığını belirten Büyükekşi, "Bunda en yüksek payı inşaat malzemeleri alıyor. Gıdada talep olursa yeni bir kapı açılmış olacak" dedi.