Türkiye'de doğal afet deprem sonrası OHAL ilan edilir mi, edilecek mi?

Türkiye'de doğal afet deprem sonrası OHAL ilan edilir mi, edilecek mi?

Türkiye'de tüm ülkeyi derinden etkileyen deprem haberi bugün vatandaşların gözünü açması ile gerçekleşti.

Türkiye'de doğal afet deprem sonrası OHAL ilan edilir mi, edilecek mi? Türkiye'de tüm ülkeyi derinden etkileyen deprem haberi bugün vatandaşların gözünü açması ile gerçekleşti. Birçok şehirde gündemi derinden sarsan olaylar gerçekleşirken bu süreçte de OHAL ilan edilip, edilmeyeceği de büyük bir merakla araştırılıyor. Bu doğrultuda da gündeme düşen OHAL ve ulusal yas ilanlarının ne durumda olduğu da sorgulanmakta.

OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL NEDİR)

Olağanüstü hâl ya da kısa adıyla bilinen OHAL, olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır.

OHAL İLAN EDİLECEK Mİ?

Olağanüstü Hal Kanunu'nun büyük bir afet meydana gelmesi durumunda Bakanlar Kurulu'na OHAL ilan etme yetkisi verirken bu süreçte vatandaşların etkilenmesi sonucunda da kamu düzeninin daha etkili şekilde sağlanması ve yardımlarının da organizasyonlarını sağlamak üzere OHAL ilan edilmesi gündeme gelmekte. OHAL ilanının depremden etkilenen bölgeler ile sınırlı olabileceği konuşuluyor.