Türkiye’de Sağlıklı Beslenmenin ve Yoksulluk Sınırının Maliyeti Arttı

Türkiye’de Sağlıklı Beslenmenin ve Yoksulluk Sınırının Maliyeti Arttı

Türkiye’de sağlıklı ve dengeli beslenmenin maliyeti ağustos 2023’te 12 bin 34 lira oldu. Yoksulluk sınırı ise 41 bin 626 lira olarak gerçekleşti. Çekirdek tüketici fiyatları ise yükselmeye devam ediyor.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı ağustos 2023 için 12 bin 34 lira oldu. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 41 bin 626 lira olarak gerçekleşti.

Sağlıklı Beslenmenin Fiyatı

Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3 bin 301 liraya yükseldi. Bu değer yetişkin bir kadın için 3 bin 145, 15-18 yaş bir genç için 3 bin 391, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 197 lira olarak hesaplandı. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 12 bin 34 lira olarak tespit edildi.

Bu rakamlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay yayınlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre hesaplandı. TÜFE, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlerin fiyatlarının zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren bir göstergedir. TÜFE, enflasyonun ölçülmesinde kullanılır.

TÜİK’in verilerine göre, ağustos ayında TÜFE yüzde 1,12 artarak yüzde 19,25 oldu. Yıllık bazda en fazla artış yüzde 37,81 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bunu yüzde 31,40 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubu izledi.

Yoksulluk Sınırı

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 41 bin 626 lira olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırı, bir ailenin insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken asgari harcama tutarıdır.

Yoksulluk sınırının hesaplanmasında, sağlıklı beslenmenin yanında eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler de dikkate alınır. Bu giderlerin toplamına göre, Türkiye’de bir ailenin insanca yaşayabilmesi için yapması gereken harcama tutarı aylık olarak 41 bin 626 lira olarak belirlendi.

Bu rakamlar, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından her ay yayınlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’na göre hesaplandı. TÜRK-İŞ, Türkiye’nin en büyük işçi sendikası konfederasyonudur.

TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre, ağustos ayında açlık sınırı yüzde 1,67, yoksulluk sınırı ise yüzde 1,65 arttı. Yıllık bazda ise açlık sınırı yüzde 28, yoksulluk sınırı ise yüzde 27,5 artış gösterdi.

Çekirdek Tüketici Fiyatları

Türkiye’de çekirdek tüketici fiyatları ise yükselmeye devam ediyor. Çekirdek tüketici fiyatları, gıda, enerji, alkollü içecekler ve tütün gibi dalgalanmaya maruz kalan kalemlerin endeksten çıkarılmasıyla elde edilen bir göstergedir. Çekirdek tüketici fiyatları, enflasyonun temel eğilimini yansıtır.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Türkiye’de çekirdek tüketici fiyatları’nın bu çeyrek sonunda 1211,00 puan olması bekleniyor. Ekonometrik modellerimize göre uzun vadede Türkiye çekirdek tüketici fiyatları’nın 2024 yılında 1894,00 puan, 2025 yılında ise 2463,00 puan civarında seyredeceği öngörülüyor.