Ülkenin ilk bor karbür tesisi o tarihte açılıyor! 279 kişi istihdam edilecek!

Ülkenin ilk bor karbür tesisi o tarihte açılıyor! 279 kişi istihdam edilecek!

Bir süredir hazırlıkları devam eden bor karbür tesisinin açılışı için geri sayım başladı. Türkiye’nin bu alandaki ilk tesisine dair detaylar paylaşıldı.

Ülkemizin zengin bor kaynakları, son dönemlerde açılacak olan tesisler ile gündeme geliyordu. Başta savunma sanayi olmak üzere pek çok alanda aktif olarak kullanılan değerli bir maden olan bilinin bor madenine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Bir süredir hazırlıkları devam eden bor karbür tesisinin açılış tarihi resmen belli oldu.

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinin açılışı için geri sayım devam ederken Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı da konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Dünya bor rezervinin büyük bir kısmının Türkiye’de olduğuna işaret eden açıklamada, Eti Maden tarafından kırılmış olan satış geliri rekoru da yer aldı.

BOR KARBÜR TESİSİNİN AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU!

ulkenin-ilk-bor-karbur-tesisi-o-tarihte-aciliyor-279-kisi-istihdam-edilecek-2.jpg

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisinin açılışına ilişkin hazırlıklar tamamlandı. Tesisinin Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde bulunduğunu belirten yetkililer, açılış tarihi için ise 19 Mart 2023 tarihinde karar kılınmış olduğunu açıkladı. Tam kapasite ile çalışılması durumunda 279 kişinin tesiste istihdam edileceğini ifade eden yetkililer, yıllın olarak bin ton bor karbür üretileceğini de bildirdi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ!

Tesise ilişkin bir açıklama yayınlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dünya bor rezervinin yüzde 73’ünün Türkiye’de olduğunu belirtti. Eti Maden’in 2022 yılında 1 milyar 321 milyon dolar ile satış geliri rekoru kırdığını belirten bakanlık, açıklamada Bakan Fatih Dönmez’in görüşlerine de yer verdi. Bakan Fatih Dönmez, bor madeni ve açılacak olan yeni tesis ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bor cevherini borik aside ve atıklarını da lityuma dönüştürüp satış yapıyoruz. Bunun dışında madenin kullanım alanlarını da artırıyoruz. Nitekim attığımız adımlar sayesinde yeni rekorlar kayda geçti. 2 yıl üst üste bor ihracatında rekor kırdık. Yeni rekorlar için yeni tesisler ve katma değerli ürün portföylerinin yükselmesi gerekiyordu. Açılacak olan tesis ile birlikte bunu da yapacağız.”