Yağışın yönü değişti! Meteoroloji Genel Müdürlüğü 4 şehir için yağış uyarısını yayınladı!

Yağışın yönü değişti! Meteoroloji Genel Müdürlüğü 4 şehir için yağış uyarısını yayınladı!

Günlerdir özellikle deprem bölgelerinde etkili olan ve sel felaketine yol açan kuvvetli yağışlara yönelik uyarılarda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 şehre dikkat çekti. İşte detaylar…

2022 yılının yaz ayları itibari ile mevsim normallerinin çok çok üzerine çıkan sıcaklık seviyeleri, sonbahar mevsiminde ve içinde bulunduğumuz kış mevsiminde de düşüşe geçmedi. Beklenen sıcaklık seviyelerinin gerçekleşmemesi, yağışların yeterli olmaması gibi sebeplere bağlı olarak ülkenin birçok bölgesi için kuraklığa karşı harekete geçilirken hafta başı itibari ile etkili olan kuvvetli sağanak yağış, büyük sorunlara sebep olmaya başladı.

Barajların doluluk oranının artıyor olması açısından olumlu ancak insan hayatı için olumsuz olarak değerlendirilen kuvvetli yağışlar, deprem felaketinin etkilerini halen hisseden vatandaşları derinden etkiledi. Özellikle Adıyaman ve Şanlıurfa’da can kayıplarına sebep olan sel felaketi yakından takip edilmeye devam edilirken ilgili bölgelerde yağışların bir süre daha etkili olacağı ifade edildi.

Deprem bölgelerine ilişkin sık sık yağış uyarılarında bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün 4 farklı şehir için daha “dikkat” metni yayınladı. Yağışların batıya yöneldiğini ifade eden kamu kurumu, detayları paylaştı.

BATI AKDENİZ’E DİKKAT ÇEKTİ!

yagisin-yonu-degisti-meteoroloji-genel-mudurlugu-4-sehir-icin-yagis-uyarisini-yayinladi-2.jpg

Bugün için düzenlemiş olduğu hava durumu raporunu kamuoyu ile paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz’in iç kesinleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde yağışların olmasını beklediğin ifade etti. Batı Akdeniz’de yağışların kuvvetli olacağını tahmin eden kamu kurumu, ani su baskını, yıldırım, dolu, fırtına ve ulaşımda aksamalar ile ilgili olarak uyarılarda bulundu.

4 ŞEHİR İÇİN TURUNCU KODLU UYARILARDA BULUNDU!

Sıcaklık seviyelerinde genel itibari ile sert bir düşüşün gözlenmeyeceğini belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 şehir için daha kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Burdur, Isparta, Antalya ve Muğla illeri için turuncu kodlu uyarı yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu şehirlerde kuvvetli yağışın etkili olacağını ve bu sebep ile de ani su baskınlarının ortaya çıkabileceğini ifade etti. Ayrıca kamu kurumu olumsuz hava şartlarından ötürü trafikte de tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.