Yurtdışı oy verme işlemi sona erdi! YSK rekor katılımcı sayısını duyurdu!

Yurtdışı oy verme işlemi sona erdi! YSK rekor katılımcı sayısını duyurdu!

14 Mayıs tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde salt çoğunluk sağlanamadı. Seçim ikinci tura ertelendi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turu için yurt dışında ve gümrük kapılarında 20 Mayıs tarihi itibariyle yeni oy kullanma dönemi başladı.

İkinci tura kalan seçim döneminde yurt dışında yapılan oy verme süreci rekor bir katılım ile devam ediyor. İkinci tur oy verme süreci yurt dışında sona erdi. Ancak gümrüklerde 28 Mayıs günü saat 17.00'a kadar devam edecek.

20 Mayıs tarihinde başlayan ikinci tur yurt dışı oy verme süreci sonunda tamamlandı. YSK dün akşam saat 20.00'da yurt dışında kullanılan oy sayısının 1 milyon 856 bin 968 olduğu paylaşıldı.

Seçimlerin ilk turu yurt dışında 28 Nisan tarihinde başladı. 9 Mayıs tarihinde ise sona erdi. İlk turda 12 gün boyunca devam eden başvurularda toplamda 1 milyon 691.287 kişi oyunu kullandı. İlk turda yurtdışı seçimlerinde katılma oranı ise %49.40 olarak ifade edildi. Gümrükte kullanılan toplam oy sayısı ise 1 milyon 839.461 olarak paylaşıldı.

GÜMRÜKLER HALA AKTİF!

Oy verme işlemi yurt dışında tamamlandı fakat gümrüklerde sürüyor. 28 Mayıs 17:00'a kadar gümrükte oylar verilmeye devam edilebilecek. Ardından sandıklar kapanacak. Yurt dışında bu kez sandık başına giden sayısı arasında daha da artmıştı ilgi büyüktü.

TÜRKLER SANDIK BAŞINDA!

yurtdisi-oy-verme-islemi-sona-erdi-ysk-rekor-katilimci-sayisini-duyurdu.jpg

Belçika'da yaşayan Türkler üç farklı kentte oyunu kullandı. Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlatılan sandıklar oy kullanma Anvers kentinde sürdü. 24 Mayıs akşamı saat 22.00'da kapandı. Hasself kentinde ise 21 Mayıs tarihine kadar süren oy kullanma işlemi iki gün boyunca devam etti.

SON KİŞİ ALKIŞLARLA KARŞILANDI!

Brüksel'de oy kullanma işleminin bitişine dakikalar kala salona koşan bir kişi alkışlar eşliğinde oyunu kullandı. Ardından işlemin sona erdiğine dair duyuru yapıldığı anda alkışlar koptu. Almanya, İsviçre, İsveç, Yunanistan, Hollanda, Fransa, Avusturya, İngiltere bölgelerinde oy verme heyecanı kameralara yansıdı.