Zam onu da vurdu! Eskiden sofraların vazgeçilmeziydi kilosu 750 TL oldu kimse alamıyor

Zam onu da vurdu! Eskiden sofraların vazgeçilmeziydi kilosu 750 TL oldu kimse alamıyor

Zam yağmuru tüm hızı ile devam ederken vatandaşın eskiden sofrasının vazgeçilmezi olan pek çok ürün artık cep yakıyor. Özellikle de balık fiyatları şaşkına çevirirken kalkan balığı kilo fiyatları ile şaşkınlık yarattı.

Zam onu da vurdu! Eskiden sofraların vazgeçilmeziydi kilosu 750 TL oldu kimse alamıyor - Pek çok üründe olduğu gibi gıda fiyatlarında da zam yağmuru tüm hızı ile devam ediyor. Kış mevsimi olmasına rağmen balık fiyatları da cep yakıyor.

Vatandaş eskiden sofrasını donattığı her hafta yediği balığı alamamaktan şikayet ederken esnaf ise balık satamadığı için zarar ettiğini belirterek şikayet ediyor. Hem alan hem satan şikayetçi olurken balık fiyatları ise görenlerin ağzını açık bırakıyor.

BALIK FİYATLARINA REKOR ZAM! KALKAN BALIĞI KİLO FİYATI CEP YAKIYOR

Balıkçılar bile balık fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ederken vatandaş ise eskiden sofrasından eksik etmediği balığı artık sadece tezgahta görebildiğinden dert yanıyor. Balıkçılar yükselen enflasyon nedeni ile kendi maliyetlerinin de arttığını belirterek zamların bir diğer nedeni olarak ise eski balık bolluğunun kalmadığını gösteriyorlar.

Balıkçı tezgahı başında açıklama yapan Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan bu aralar kalkan balığı fiyatları için yüksek seviyeler olduğunu belirterek kilo fiyatının 600 TL ile 750 TL arasında değiştiğini söyledi. Coşkunarslan "Şu anda tezgahta toplam 30 kilogram kalkan var. 4 kilogramlık kalkan var. 1 kilogram 700 gram, 2 kilogram 500 gram, boyuna göre değişiyor. Nerden baksan tezgahtaki kalkanların toplam fiyatı 20- 25 bin lira. Bunu kim alacak, zenginler alacak. Şu anda fiyat yüksek olduğu için kimse rağbet etmiyor. Fiyatlar yüksek. Alım gücü zayıf tabi ki de" diyerek fiyatlar yüksek olduğu için satışlarının da düştüğünü söyledi.

Gelen zamlara tezgah başında toplanan vatandaşta isyan ederek "Kalkan balığının kilogramı 750 lira. Ben bunu nasıl alabilirim, mümkün mü? 750 lirayı buna verdikten sonra geri kalan 1 ayımda ben ne yiyeceğim? Kazandığım ne ki? Ne kazanıyoruz ki bu paraları vereceğim? Özlediğimiz bir lezzet evet. Çocukluğumuzun lezzetleri. Evimizde hiç eksik olmayan balıktı ama bugün anca tezgahta görüyoruz" diyerek fiyatların bu kadar yüksek olmasını eleştirdiler.