Zirvede gerginlik! İki ülke gerildi Erdoğan tepki gösterdi…

Zirvede gerginlik! İki ülke gerildi Erdoğan tepki gösterdi…

Karadeniz Ekonomik İşbirliği 25. kuruluş yıldönümü zirvesinde Ermenistan gerginliği yaşandı. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ashot Hovakimiyan, Azerbaycan Meclis Başkanı Ogdal Asadov'un konuşmasında kullandığı," Üye ülkelerden biri hala zehirli ideo

Zirvede söz alan Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov , bölgede insani dramlar yaşandığını söyleyerek, "Bu ülkesi içinde yerinden edilmiş bir milyon Azeri için yeni bir şey değil. Maalesef bugün Üye ülkelerden bir tanesi zehirli ideolojilerinden vazgeçmiş değil. Tahammülsüzlük ve şiddet uygulamakta. Uyguladıkları ideolojiyle bölgeyi kirletmekle kalmıyor, aynı ülkenin kendi gelişme fırsatlarını da halkının elinden almış oluyor. Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal altında tutuyor. Uluslararası hukuku çiğniyor. BM Güvenlik konseyi kararlarını hiçe sayıyor. Bizim toprak bütünlüğümüze saygı duyulması gerekiyor" dedi.

ERDOĞAN'DAN ELEŞTİRİ: "KONUŞMANIZIN TAMAMI SİYASİ"...

Oturuma başkanlık eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermenistan temsilcisine konuşmasından sonra teşekkür ederken, toplantının siyasi suçlama yeri olmaması gerektiği fikrine katıldığı söyleyerek " Ancak burada suçlamalar ve değerlendirmeyi hiçbir temsilci yapmadı. Siz konuşmanızın tamamını siyasi değerlendirmeye ayırdınız" diyerek eleştiride bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Federasyon Başbakanı Medvedev'i işaret ederek, tartışma konusunun Minsk üçlüsünün sorumluğunda olduğunu hatırlattı. Erdoğan, " Bu işin nihayete vardırılmasında büyük fayda var "dedi.