1. YAZARLAR

  2. ZEREN TÜMERKAN

  3. AJANLAR İŞ KURAR İSE
ZEREN TÜMERKAN

ZEREN TÜMERKAN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AJANLAR İŞ KURAR İSE

A+A-

Son zamanlarda Amerika ve Rusya ve İngiltere gibi ülkelerde emekli olmuş istihbarat elemanlarının özel şirketler açtığına tanık oluyoruz. Bu şirketler genelde güvenlik şirketi, araştırma şirketi ve dolandırıcılık ve sahtecilik ile mücadele alanlarında faaliyet gösteriyorlar.

Ben bu yazımda sizlere araştırma şirketleri hakkında bilgi paylaşacağım.

İnvestigation LLC diye biten şirketlerin hizmet konularına baktığınızda genelde politik danışmanlık, bir siyasi liderin seçimlere hazırlanması ve propagandası Afrika ülkeleri gibi fakir ülkeler de siyasi liderlere danışmanlık gibi konuları kapsar.

Bu şirketler dünya çapında parası karşılığı herkese hizmet ederler. Lakin perdelenmiş bu şirketler hizmeti götürdüğü ülkenin içinde bilgi toplarlar. Hizmet verdiği ülke liderlerine kurdukları yakınlıklardan ve elde ettikleri güvenden dolayı onları etki altına alırlar. Yavaş yavaş kendi ülke menfaatlerini o bölgede gütmeye başlarlar. Bu şirketler CIA MI6 KGB PND Pentagon gibi özel birimler de çalışmış emekli üstün kabiliyetli kişilerden oluşur. Aslına bakarsanız bu işlerin emekliliği de olmaz. Çalışacakları kişileri minimum 45 ülkenin emekli istihbarat elemanlarından seçerler. Bu da onların dünya üzerinde ciddi bir haber alma network’ü kurmalarına vesile olur. Her ülkenin ulusal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadırlar. Siber dünyada çok hızlı aksiyon kabiliyetleri vardır. Ulaşmak istedikleri kişinin mail adresi, telefon numarasından maksimum 6 saat içinde DNA haritasına kadar ulaşabilmekte ve hatta parmak izini bile alabilmektedir.

Sizce güvende misiniz?

Bence hayır!

Araştırma şirketleri her müşteriyi bir bilgi ağı olarak görür verdikleri hizmetler içinden ihtiyaçları olan bilgileri merkezlerine yollarlar. Bu bilgiler ışığında hizmet verdikleri müşterisinin ülkesi hakkında bilgi toplamışta olurlar. Hümint yanı insandan alınan bilgi her şeyin temelini oluşturur. Müşterilerde istemeden kendi işi görülsün diye bu şirketlerin bilgi toplayıcısı olurlar üstüne de para verirler. Ne güzel dünya değil mi?

Bu şirketlerin bünyesinde bulunan uzmanların bazıları vakti saatinde kara para ve terörün finansmanını takip ile uğraştıklarından bu yönde de müşterilerine hizmet verirler. Örneğin bir iş adamı yabancı bir ülkede iş yaparken haksız kayba uğradıysa ve maddi zarar yaşadı ise şirket bu elemanları devreye sokar. Bu elemanlar gerçekten bu işin kitabını yazdıklarından ilgili kanun maddelerini çok iyi bilirler. Örnek olarak ülkelerin birbiri aralarında imzaladıkları bazı anlaşmalar vardır. Bunlar suçluların iadesini kapsar. Bu bağlamda biz de ilgili anlaşmalar gereği kaçan suçluları gittikleri ülkeden geri iadesini talep ederiz. Bazen verirler bazen vermezler!

Bunlara örnek MLAT (Mutual Legal Assistance Tready) anlaşması Anton Pilar, Mareva İnjunctions ve benzerleri gibi uluslararası kanunları kapsayan anlaşmalar kullanılır.

Bu konulara ileri ki zamanlarda değineceğim.

Bu istihbarat şirketlerinin çalışma mantığını anlamanız açısından kısa örneklendirirsek, Finansal anlamda bir iş adamı dolandırıldı veya parası hile yolu ile el değiştiğinde danışmanlık icabı bu şirketlerden hizmet alırsa yukarıda bahsettiğim finansal istihbarat elemanları devreye girer. Sahtekarın sadece pasaport bilgisi e-mail adresi ve paranın yollandığı hesap bilgisi üzerinden o dolandırıcıyı takibe alırlar. Kısa sürede tüm dünya bankaları üzerinde ne kadar aseti var ve nerede bulurlar. Kayman adaları ve diğer kara para aklama cennetlerindeki gizli hesaplara kadar. Sonrasında bahsetmiş olduğum anlaşmalar kullanılarak ilgili ülkede faili gerçekleştiren kişinin hesapları dondurulur. Mağdur kişinin parası bu yolla tahsil edilir. Çünkü dolandırıcının nefesi kesilmiştir. Bazen bir ülkeden terör suçundan aranan kişilerin kaçarken farklı yollardan para transferi yaparak para kaçırmasını da ilgili ülke bakanlıkları adına takip edip bulur dondurur ve geri çağırabilir. Buna da kısaca Aset Location and Recovery teknikleri denir.

Ez cümle eğer istenirse gökteki kuşun kanadından da tutun da bir yerlere saklanan paranın bulunması bile an meselesi. Ben size senaryonun kanuni işlerde kullanılan yönünden bahsettim. Peki bunu terse çevirelim. Kötü niyetli faaliyetlerde bu şirketler kullanılamaz mı?

Örnek darbe yapılacak ülkeye para aktarılması, bir terör grubunun desteklenmesi veya bu grupların kara paralarının aklanması bu teknikler ile mümkün mü? Ben cevabı biliyorum biraz da siz araştırın.

Aslında teknoloji ne kadar elzem ise de bir ülkenin dış saldırılarda o kadar yumuşak karnıdır.

Sağlıcakla kalın...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.