1. YAZARLAR

  2. ZEREN TÜMERKAN

  3. Kim bu gizemli ŞEF
ZEREN TÜMERKAN

ZEREN TÜMERKAN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim bu gizemli ŞEF

A+A-

Restoranlar zinciri sahibi ŞEF lakaplı Kremlinin yemeklerini de veren YEVGENİ PRİGOZHİN kimdir?

Son zamanlarda iddia edildiğine göre özellikle Libya'da General Hafter’e destek veren Wagner güvenlik şirketinin gölge finansörü. Wagner’in esas başkanı herkesin bildiği gibi Dimitri Utkin

D.Utkin hakkında yazının devamında ilginizi çekecek Prigozhin ile aralarındaki bağa da değineceğim.

Güzide restoranlar zinciri sahibi bu ŞEF, Abd seçimlerinde trol üretim merkezi olarak Amerikalılarca isim takılan İRA şirketi ile abd seçimlerini etki altına almak ve seçimleri manipüle etmekle suçlanmıştı. Suçlamaları reddeden Prigozhin, Amerikalıların hatıralarında, "Amerikalılar çok etkileyici insanlar eğer şeytanı görmek istiyorlarsa, bırakalım da onu görsünler " sözleri ile anımsanmaktadır.

Şimdilerde Libya'da Rus ordusu ile bağlantılı olduğu düşünülen Wagner'in finansörü olduğu konuşuluyor. Peki nedir bu adamı böyle özel kılan. Başkan Putin’in şefi, aslında Putin’in izlediği ve empoze etmek istediği poiltikaları IRA (Internet Research Agency) adındaki sosyal medya ve araştırma şirketi sayesinde tanıtmakta ve dev bir sosyal medya ağını yönetmektedir. Aslında sadece bu kadar da masum değil. Bildiğiniz hükümet trollüğü yapmakta şaka değil gerçekten trollerin istihdam edilmesi ve sahte hesapların açılmasında etkili bir şirket. Diğer taraftan cyber intelegence (siber istihbarat) konularında çok ciddi şekilde Başkan PUTİN için araştırma ve veri toplamaktalar. Bu bilgileri troller vasıtası ile kara propoganda malzemesi yapılarak eyleme dönüştürülmektedir. Gördüğünüz üzere Putin’in Şefi sadece mutfakta şahane değil Ukrayna’daki sokak hareketlerinde İRA şirketi vasıtası ile ve Wagner gücünü de ardına alarak aktif mikserlik rolü de oynayarak dengeleri değiştirdiler.

Şimdiler de Libya’yı karıştırmak ile meşgüller. Şef’in annesine ait Concord adında bir şirket daha bulunmakta Concord Grup aynı zamanda Kremline yemek veren Catering şirketlerini de yönetiyor.

Daha bitmedi Concord grup aynı zamanda Concord yönetim ve danışmanlık şirketinin de sahibi.

Esas filim şimdi başlıyor. Bu danışmanlık şirketi aynı zamanda MAGALİNE LLC adlı bir şirketin de %50 sahibi. Bu şirket ise, Rusya Savunma Bakanlığının açtığı askeri büyük montanlı inşaat ihalelerini alıp milyonlarca para kazandı Rus askeriyesi adına 2016 yılında Ukrayna yakınlarında bulunan yeni askeri üssünde ana yüklenicisi oldukları bilindiği gibi bu üs Ukrayna’da yaşanan olaylarda Wagner’e gizli destek sağlamıştı. Bu ihale şirketin avukatları aracılığı ile şartnameleri kendi istedikleri gibi düzenletip işin devamlılığı adına kanun değişikliği dosyası hazırlatıp bu değişikliği Rus hükümetine sundular ve bu dosya Duma tarafından o yıllarda kabul edildi. Bu sebeplerden ötürü bu şirket ABD tarafından Rusya askeriyesi ile ilintili 0lduğundan ve bu kanal üzerinden Ukrayna’da işlenen suçlardan ötürü yaptırımlar listesine alındı.

Wagner’in Başkanı Dimitri Utkin ise Şef’in aile şirketi Concord ile ilintili ve hatta bünyesinde çalışıyor Dimitri Utkin de ABD’nin ambargo listesine alındı.

Kremlinin Şefi lakaplı Wagner’in finansörü hepinizin bildiği ya da bilmediği üzere Evro Polis Ltd. adlı bir şirketinde sahibi. Bu şirket de diğerleri gibi ABD yaptırım listesine alındı. Sebep ise Suriye’deki petrol ve gaz üretim sahalarını korumak adına Esad ile bir sözleşme imzalamasıydı. Şimdi durun bunun Esad’a faturası neye patladı. Bu petrol ve gaz yataklarının %25 ini EVRO imzalanan anlaşma gereği kendi üzerine aldı. Sorarım size, kim petrol sahalarını bir güvenlik şirketine koruma karşılığı verir. Elbette kimse vermez. Perdenin ardında bu sahaları kimin istediğini görmek gerek.

Tekrar yönümüzü Libya ya çevirelim. Kısa süre önce Wagner elemanlarını geri çekti. Çoğu yorumcuya göre belki ücretleri ödenmedi veya yıkıma uğradı. Hayır işin aslı o değil elbette. Nato kısa zaman önce Serrac’ı destekleme ve Libya’nın bütünlüğünü korumak adına karar aldı. Sayın Putin’e üstü kapalı bir mesaj yollandı ve ayağını denk al dendi. Peki Bakan Putin bu üstü kapalı mesajdan dolayı mı geri çekildi. Hayır böyle olmadığı aşikâr.

Bu konuyu başka bir yazıda paylaşacağım şimdilik yeni planları takiben geri çekilindi diyebiliriz Rusya ilk olarak diyalog yolunu deneyecek ancak Rusların asıl ilgilendiği Libya ve onun güvenliği değil. Libya'yı kendi stratejik hedeflerine ulaşmak için bir üs olarak kullanmak istiyor bunun için Rusya karşıtlarının Libya'ya ve Kuzey Afrika'nın bölgelerine erişmesini önlemek istiyor. Önümüz de Rusya'nın hava savunma sistemleri ve balistik füzeler gibi saldırı silahları da dahil olmak üzere “(A2/AD)” silah sistemlerinin bölgeye getirilmesini içeren planları sahnede. Çok çılgınca gibi kulağa gelse de şu an için hepsi masada. Bakalım ileri ki günler nelere gebe.

Sağlıcakla kalın!

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.