Bakan Bilgin EYT'nin maliyetini açıkladı

Bakan Bilgin EYT'nin maliyetini açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yöneltilen sorulara yanıt verdi.

Bakan Bilgin EYT'nin maliyetini açıkladı - Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geleceği belirtildi. EYT'nin bütçeye maliyeti de merak konusu diğer yöneltilen soruların arasında yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. EYT düzenlemesinin Meclis'e ne zaman intikal edeceği ile birlikte diğer sorulara cevap verdi.

EYT NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

Düzenlemenin ne zaman TBMM gündemine alınacağıyla ilgili Bakan Bilgin, 'EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar.' dedi.

Meclis gündemine alınacak EYT düzenlemesi önümüzdeki günlere Genel Kurul süreci ardından milletvekillerinin oylamasına sunulacak. Kanun teklifi haline dönüştürülüp komisyonda ele alınacak.

'EYT içeriği değişecek mi?' sorusuna Bilgin, 'Değişmez' yanıtını verdi.

MALİYETİ

Bakan Vedat Bilgin, 'EYT'nin maliyeti nedir?' sorusuna üzerine 150 milyar lira tahmininde bulundu. Konu üzerine Bilgin, 'Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz.' ifadelerini kullandı.

Prim borç yapılandırması merak edilen diğer başlık arasında yer alıyordu. EYT'lilerin borç yapılandırması yaparak emekli olacak 2,5 milyon kişi arasında dahil olmak üzere geçtiğimiz yılın son günleri Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinde yoğun mesai harcadı. Yeni yılda yapılandırmaya gelecek yüklü faize takılmamakta belirli aşamalardan geçildi.

PRİM BORÇLANMASI

Bakan Bilgin, prim borçlarının yapılandırılması sorusuna, 'EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şey. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.' şeklinde konuştu.

Mart ayında ilk emekli aylığını alacak 2,5 milyon kişinin merak ettiği sorular yanıt buldu.