Bakan Nebati: Milli gelirimizin artık, faize değil yatırıma harcanıyor

Bakan Nebati: Milli gelirimizin artık, faize değil yatırıma harcanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomiye ilişkin alınan önemli kararlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati: Milli gelirimizin artık, faize değil yatırıma harcanıyor - Milli gelirin faiz yerine artık yatırıma harcandığı Türkiye Ekonomi Modeli politika argümanları sayesinde güçlü Türkiye'nin emin adımlarla ilerlediği 2023'te yeni kararlar hayata geçmeye gün sayıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabında paylaşımda bulundu.

'ALIN TERİYLE ARTIRDIĞIMIZ MİLLİ GELİR ARTIK YATIRIMA HARCANIYOR'

Bakan Nebati, yaptığı paylaşımda, 'Ekonomimizde yapısal bir dönüşüm yaşanıyor. Alın teriyle artırdığımız milli gelirimizin büyük kısmı artık, faize değil yatırıma harcanıyor.' dedi.

Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat hedeflerinde hayata geçen politikalar sayesinde geçtiğimiz yıl ekonomide küçülme beklenirken büyüme gerçekleşti. G-20 ve OECD ülkeleri arasında ekonomik büyüme sağlayan ülkeler arasında yer aldık.

SON 20 YILDA FAİZ HARCAMALARININ GELDİĞİ NOKTA

Faiz harcamalarının milli gelire oranı hakkında Bakan Nebati, '2002 yılında faiz harcamalarının milli gelire oranı yüzde 14,3’tü. Bu oran 2021 yılında yüzde 2,5’e geriledi. 2022 yılında ise yüzde 2,3’e kadar düşmesini bekliyoruz.' ifadelerini kullandı.

neabti.webp

Faiz harcamalarına ilişkin değerlendirme yapılırken öncelikle faiz harcamalarının nominal büyüklüğünde artış ya da azalıştan ziyade, faiz harcamalarının ekonomideki makro büyüklükler bütçe, GYSH gibi başlıklarla birlikte ele alınması gerekliliğinin daha doğru ve karşılaştırılabilir sonuçlar vereceğine vurgu yapan Bakanı Nebati, bu açıdan bakıldığında faiz harcamalarının payı ciddi şekilde düştüğü görüleceğini söyledi.