Bakan ‘Nokta atışı yapacağız’ demişti… Ve resmen başladı!

Bakan ‘Nokta atışı yapacağız’ demişti… Ve resmen başladı!

Bakan Albayrak, petrol çalışmaları için 'Nokta atışı arama, kuyu sondaj çalışmaları başlatacağız' demişti. Barbaros Hayrettin Paşa isimli gemi ise Karadeniz'de çalışmalara başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’ne ait “Barbaros Hayrettin Paşa” isimli sismik arama gemisi, Karadeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları yapıyor. Samsunport Limanı’na dün demir atan ve lojistik destek alan geminin görev bölgesi ise Samsun, Ordu ve Giresun açıkları.

Bölgede 3 ay çalışma yapılması planlanırken, gemide çoğu araştırmacı olmak üzere 44 mürettebat bulunuyor.

Bakan Albayrak Nokta Atışlarıyla Doğalgaz ve Petrol Aramayı Başlattıklarını Belirtti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da geçtiğimiz günlerde katıldığı programda, hem Karadeniz hem de Akdeniz’de iki gemiyle nokta atışlarıyla doğalgaz ve petrol arama çalışmalarının yapılacağını belirtmişti.

Bakan Albayrak, “Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. İki gemi hem Karadeniz hem Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arayacak. Nokta atışı arama, kuyu sondaj çalışmaları başlatacağız. Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. Bir de bakmışız ki uzun yıllardır konuşulan bazı neticeleri sunmayı Cenab-ı Allah nasip eder.” ifadelerini kullanmıştı.

Barbaros Hayrettin Paşa Gemi Karadeniz’in Önde Gelen Araştırma Gemilerinden Biri

“Barbaros Hayrettin Paşa” isimli sismik arama gemisi, Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’nin (TPAOŞ) en önemli araştırma gemilerinden biridir. Gemi, 2019 yılında inşa edilmiş ve 2020 yılında hizmete girmiştir.

Gemi, Türkiye’nin en büyük sismik sensörlerini taşıyan 12 adet sensörle donatılmıştır. Sensörler sayesinde, Karadeniz’in derinliklerindeki doğalgaz ve petrol rezervlerinin büyüklüğü ve dağılımı hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Gemi ayrıca, Karadeniz’in doğal afet riskini azaltmak için de önemli bir rol oynamaktadır. Gemi sayesinde, kaza veya sel gibi durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilebilir.