CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye katıldı

CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in önceki gün İstanbul'da gizlice buluşmalarından sonra CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığındaki heyet, bugün İYİ Parti Genel Merkezi’ni ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in görüşmesinde gündeme gelen İYİ Parti'nin doğrudan seçime katılabilmesi için Meclis'te grup kurdurma seçeneği görüşmede masaya yatırıldı.

Edinilen bilgilere göre CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katılacak. CHP'den 15 milletvekili şu sıralarda istifa ederek, seçimlere katılıp katılmayacağı tartışılan İYİ Parti'ye katılıyor.

İSİMLER BELLİ OLDU

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, düzenlediği basın toplantısında, CHP'den istifa edip İyi Parti'ye geçen 15 ismi açıkladı.

Altay, "Demokrasinin kazanması için yargının bu siyasi tasarrufunun ortadan kaldırılması için siyasi değil ama demokratik bir tasarruf ile CHP’ye mensup 15 sayın milletvekili bugün partimizden istifa ettiler İYİ Parti’ye katıldılar." diye konuştu.

İşte İYİ Parti'ye geçen isimler:

1. Burcu Köksal                    Afyonkarahisar

2. Mustafa Tuncer                 Amasya

3. Nihat Yeşil                         Ankara

4. Hüseyin Yıldız                   Aydın

5. Ahmet Akın                         Balıkesir

6. Mehmet Göker                    Burdur

7. Nurhayat Altaca Kayışoğlu  Bursa

8. Erkan Aydın                         Bursa

9. Tufan Köse                           Çorum

10. Okan Gaytancıoğlu             Edirne

11. Tacettin Bayır                       İzmir

12. Çetin Arık                             Kayseri

13. Fatma Kaptan Hürriyet         Kocaeli

14. Ömer Fethi Gürer                 Niğde

15. Ünal Demirtaş                      Zonguldak

Şu an Meclis'te bulunan İYİ Partili isimler şöyle:

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor. Meclis’te 20 sandalyeyi bulursa, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşacak.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın konuyla ilgili Meclis’te 13:30’da açıklama yapacağı bildirildi.